Pentoksifilinin hidrofilik matris tipi tablet formülasyonu üzerine çalışmalar
Preparation of hydrophilic matrix type tablet formulation of pentoxifylline
- Tez No: 40277
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
-83 G. ÖZET Kitozan farmasötik madde olarak yaygın bir şekilde kullanılan, biyolojik olarak geçimli ve parçalanabilen doğal bir polimerdir. Suda çözünebilen maddelerin direkt basım yolu ile denetimli salım sağlayan tabletlerinin hazırlanması için uygun olduğu önerilmiştir. Bu çalışmada, etkin madde olarak pentoksifilin seçilmiştir. Pentoksifilin, perifer ve beyin damarları hastalıklarının tedavisinde oral olarak kullanılan bir hemoreolojik ajandır. Pentoksifilinin eliminasyon yarı-ömrü yaklaşık 0.4-0.8 saattir ve hızlı bir şekilde tamamen emilmektedir. Pentoksifilinin kandaki tedavi düzeyinin sabit tutulması için, sık aralıklarla alınması gerektiğinden, denetimli salım sağlayan dozaj şekillerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, kitozan ile pentoksifilinin denetimli salım sağlayan tablet formülasyonunun geliştirilmesi, ve kitozan oranının ve farklı yardımcı maddelerin pentoksifilinin in vitro şahmına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Pentoksifilin, kitozanla 1 : 0.15, 1 : 0.25 ve 1 : 0.5 oranlarda karıştırıldı. Magneziyum stearat (% 0.75) kaydıncı, ve laktoz, kalsiyum hidrojen fosfat ve PVP K30 seyreltici olarak kullanılmıştır. Tabletler, 12 mm çapında, düz yüzeyli zımba ve hidrolik pres kullanılarak 200 kg/cm2 basınç kuvveti ile basıldı. Tabletlerin fizikofarmasötik özellikleri incelendi. Pentoksifilinin tablet formülasyonlanndan in vitro salım deneyleri, USP XXII palet ve sepet yöntemlerine göre, 50 devir/dakika dönüş hızında ve 37 ± 0.5 °C'de üç farklı pH ortamı (pH 1.2, pH 4.0 ve pH 7.0) kullanarak yapıldı. Pentoksifilin ile kitozan ve yardımcı maddeler arasındaki etkileşme de differansiyel tarama kalorimetrisi (DSC) kullanılarak incelendi. Pentoksifilin ile bu maddeler arasında herhangi bir etkileşme olmadığı gözlendi. İn vitro salım deneyleri sonucu optimum pentoksifilin/kitozan oranının 1:0.25 olduğu ve sekiz saat içinde pentoksifilinin % 73.2'sinin salındığı saptandı.84 Optimum formülasyonu saptamak için, farklı çözünürlüğe sahip yardımcı maddelerin pentoksifilinin in vitro salımına etkileri incelendi. Laktoz ve kalsiyum hidrojen fosfatı içeren formülasyonların salım profilleri, pentoksifilinin farmakokinetik parametreleri esas alınarak çizilen hedef profile uyum gösterdiler. OISSOL92 bilgisayar programı ve (M/M^kf) ampirik eşitliği sonuçları, pentoksifilinin tabletlerden saliminin genellikle sıfır derece olduğunu ve bunun Case-ll transport (n>0.89) mekanizmasına uyum gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, kitozan matrisi esas alınarak pentoksifilinin denetimli salım sağlayan bir tablet formülasyonu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-85 H. SUMMARY Chitosan is a biocompatible and biodegradable natural polymer that is widely used as a pharmaceutical adjuvant. It was suggested that, chitosan might be suitable for the preparation of a prolonged release tablet of a water-soluble drug by direct compression. Pentoxifylline was used as the model drug. It is an orally active haemorrheological agent for the treatment of peripheral vascular and cerebrovascular diseases. Pentoxifylline has an elimination half-life of about 0.4-0.8 hr's, and is very rapidly and completely absorbed. Consequently, frequent dosing is necessary to maintain therapeutic plasma levels; creating a clinical need for a controlled release dosage form. The aim of this study was to develop a prolonged release tablet of pentoxifylline using chitosan and examine the effect of chitosan ratio and different diluents on in vitro release of pentoxifylline. Pentoxifylline was manually mixed with chitosan in various ratios (1:0.15, 1:0.25 and 1:0.5). Magnesium stearate (0.75 %) was incorporated as the lubricant and lactose, calcium hydrogen phosphate and PVP-K30 were used as diluents. Tablets were compressed by using a hydraulic press and a flat-faced punch, having a diameter of 12 mm at 200 kg/cm2. The physical properties of the tablets were determined. In vitro release of pentoxifylline from tablet formulations was carried out according to USP XXII paddle method, using three different pH media (pH 1.2, 4.0 and 7.0) at 50 rpm at 37 ± 0.5°C. The interaction between pentoxifylline and chitosan, and between pentoxifylline and diluents have also been in investigated by using differential scanning calorimeter (DSC). No interaction was observed between pentoxifylline and these substances. In vitro release results indicated that the optimum pentoxifylline/chitosan ratio was 1 :0.25 and that 73.2 % of pentoxifylline was released within 8 hr's.-86 The effect of diluents with different solubility on the release of pentoxifylline has been investigated in order to determine the optimum formulation. The release profiles of the tablets containing lactose and calcium hydrogen phosphate were in most agreement with the target profile, which was plotted according to the pharmacokinetic parameters of pentoxifylline. The results of DISSOL92 computer program and semiempirical equation (M/M^kf) indicated that the release of pentoxifylline on the whole, was zero-order, and this corresponds to Case-ll transport (n>0.89). As a result, a controlled release tablet formulation of pentoxifylline based on chitosan matrix was developed.