U.W., St. Thomas, U.W.+Pentoksifilin ve St. Thomas+Pentoksifilin solüsyonları ile izole kobay kalbinin uzun süreli korunmasının, adenin nükleotid katabolizması yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 40220
  2. Yazar: AHMET ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Günümüzde organ transplantasyonu geri dönüşümsüz hastalıklarda bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Ancak halen donör kalp depolanmasında kabul edilebilir süre 3-4 saat ile sınırlıdır (10,42). Bu yüzden organ transplantasyonunda vazgeçilmez unsur olan donör organın depolanması ve uygun şartlarda korunması, pek çok yöntemin geliştirilmesine ve her geçen gün daha yeni tekniklerin ortaya atılmasına neden olmaktadır (1,2,3,4,5,7,20,46,47,50). Bu düşünceden hareketle bu çalışmada kardiak explantin uzun süreli korunmasında dört ayrı solüsyonun (U. W., STHC, U. W. + PiK., STHC + Ptx.) adenin nükleotid katabolizması yönünden mukayesesi yapılmıştır. Ayrı cins ve yaştaki kobaylar genel anestezi altında heparinize edilerek kalpleri exize edildi. 1. grup ; STHC solüsyonu, 2. grup ; U. W. solüsyonu, 3. grup ; STHC + Ptx. solüsyonu, 4. grup U. W. + Ptx. solüsyonu. ile perfüze edilip +4°C. de aynı solüsyonda muhafaza edildi. 10. dk., 1. saat, 3. saat, 6. saat ve 12. saatlerde alınan transmural myokardial biopsilerde ATP, ADP, AMP değerlerine bakılarak ECR hesaplandı. Solüsyonlar ; a) STHC - U. W. b) STHC - STHC + Ptx. c) U. W. - U. W. + Ptx. d) STHC + Ptx. - U. W. + Ptx. şeklinde gruplandırılarak birbirleri ile mukayese edildi. 1. grupta bütün saatlerde alınan biopsilerde U. W. solüsyonunun STHC solüsyonuna dokudaki ATP depoları yönünden anlamlı bir üstünlüğü ortaya çıktı. Canlı dokuların enerji metabolizmasının önemli bir göstergesi olan“ Energy Charge Rafio ”(ECR) göz önüne alındığında yine U. W. solüsyonunun anlamlı üstünlüğü gözlendi. Bu solüsyonlar arasında ADP ve AMP değerleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamadı.49 2. grupta STHC solüsyonuna Ptx. eklenmesi 3. ve 6. saatlerde dokudaki ATP seviyelerini koruyucu yönde etki gösterdi. Ancak 1. ve 12. saatlerde anlamlı bir fark bulunamadı. ECR, ADP ve AMP yönünden ise 2 solüsyon arasında anlamlı bir fark bulunamadı. 3. grupta U. W. solüsyonuna Ptx. eklenmesi hipotermik şartlarda korunan kobay myokardiumundaki ATP seviyelerine olumlu bir etki yaratmamıştır. ECR dikkate alındığında ise 6. saat, 12. saat ve toplam ortalamada U. W. + Ptx. solüsyonunun U. W.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Organ transplantation has recently been a treatment method in irreversable patients yet, acceptable time in donor heart storage is limitted by 3 - 4 hours (10, 42). So donor organ storage, an inevitable princible in organ transplantation and preservation in suitable conditions have led to improving mary new methods and appearing newer technigues (1, 2, 3, 4, 5, 7, 20, 46, 47, 50). From this point, in this study, me compared four different solutions (U.W. + STHC solution) as for adenine nucleotid catabolism in long term storage of cardiac explant. The cobays in different sex and age were heparinised and the hearts of them were exscised under anesthesia. They were perfuzed with. Group I : STHC solution, Group II : U. W. solution, Group IE : STHC + Ptx solution, Group IV : U. W. + Ptx solution, and in the same solution at + 4 °C. In the transmural myocardial biopsies taken in the 10th min, 1st hour, 3rd hour, 6th hour and 12th hour, ECR was calculatad as regards ATP, ADP and AMP values. Solutions were grouped as ; a- STHC - U. W., b- STHC - STHC + Ptx., c- U. W. - U. W. + Ptx., d- STHC + Ptx. - U.W. + Ptx., and compared with each other. In Group I ; in the biopsies taken in all hours, U. W. solution appeared to be superior to STHC solution as for ATP content in tissue. Regardful of Energy Charge Ratio (ECR), an important evidence of energy metabolisms of living tissue, U. W. solution was observed to be significant and betveen these solutions any significant difference wasn' t found in ADP and AMP values.51 In Group II ; the addition of Ptx. to the STHC solution showed a preserving effect on ATP levels of tissue in the 3rd and 6th hours. Yet, there was no significant difference in the 1st and 12th hours. As for ECR, ADP and AMP, no significant difference was found between 2 solutions. In Group III ; the addition of Ptx. to U. W. solution didn' t areate a positive effect on ATP levels of cobay myocardium preserved in hypotermic conditions. Regardful of ECR, U. W. + Ptx. solution appeared to be superior to U. W.