Pentoksifilin uygulama sonrası maruziyet süresi dikkate alınarak spermatozoada meydana gelen ultrastrüktürel değişiklikler
Ultrastructural changes on spermatozoa considering the exposure period after pentoxifylline i̇mplementation
  1. Tez No: 455010
  2. Yazar: ZAHİDE GÖZDE BABİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN HÜRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Spermatozoon motilite sorunu olan erkeklerde spermatozoon motilitesini arttırmaya yönelik çeşitli farmakolojik ajanlar tanımlanmıştır. Yardımcı üreme tekniklerinde bu ajanlar içerisinde en çok kullanılanı ise pentoksifilindir. Pentoksifilinin erkek infertilisinde en yaygın kullanım alanı in vitro spermatozoon motilitesinin stimülasyonudur. Üremeye yardımcı tekniklerde, in vitro döllenme (IVF) ve intra-sitoplazmik sperm enjeksiyonunda (ICSI) canlı spermatozoon seçimi önemlidir. Bu seçim de spermatozoon motilitesi ile doğru orantılıdır. Yardımcı üreme tekniklerinde, motilitenin in vitro fertilizasyon kapasitesinde önemin anlaşılması ile pentoksifilinin rutinde kullanımının artması, bu konu üzerine birçok çalışma yapılmasına neden olmuştur. Çalışmamızda farklı maruziyet sürelerinde pentoksifilin uygulanmış normospermi örneklerinin ince yapılarını (ultrastrüktürel) geçirimli elektron mikroskobu (TEM) düzeyinde incelemeyi amaçladık. Belirlemiş olduğumuz normospermi örnekleri farklı sürelerde pentoksifilinle inkübe edildi. Belirlenmiş olan örnekler rutenyum kırmızı boyası uygulanarak spermatozoona ait membran yapısında glikokaliksi belirginleştirdikten sonra geçirimli elektron mikroskobunda spermatozoon ince yapısı karşılaştırılarak incelendi ve bu örnekler kontrol grubu ile de karşılaştırılarak değerlendirildi. Sonuç olarak çalışmamızda, 5 dakika (dk) pentoksifiline maruz kalan spermatozoon örneklerinin morfolojik yapısında fazla bozulma olmamasına karşın, 60 dakika pentoksifiline maruz kalan spermatozoon örneklerinde ise belirgin morfolojik bozukluklar görüldü. Buna bağlı olarak pentoksifilin süresinin spermatozoon morfolojisi üzerine etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultrastructural Changes on Spermatozoa Considering the Exposure Period After Pentoxifylline İmplementation Various pharmacological agents have been defined to increase spermatozoon motility on the men whom have spermatozoon motility problem. Pentoxifylline is the most used agent in assisted reproduction technics. The most cummon usage area of pentoxifylline on male infertility is the stimulation of in vitro spermatozoon motility. The live spematozoon selection is important on intra cytoplasmic spermatozoa injection (ICSI) and in vitro fertilization which are assisted reproduction techniques, this selection is directly proportionate to spermatozoon motility. In assisted reproduction technics, with the realization of the importance of motility on in vitro fertilization capacity, the pentoxifylline usage in routine increased and it caused to be made of many studies on this issue. In our study, we the ultrastructural of different exposure-term pentoxifylline-treated normospermi samples in transmission electron microscopy (TEM) level. The normospermi samples that we specified, were incubated with pentoxifylline at different durations. The specified samples were analyzed by comparing the ultrastructural of spermatozoon at TEM level after the glycocalyx in the spermatozoona's membrane structure became clear by implementing the red rutenyum colouring. Then the samples were compared with control group. As a result, it's seen that while there is not too much distortion on morphological structure of spermatozoon samples that exposed to pentoxifylline for 5 minutes, there occurred significant morphological distortions on the spermatozoon samples that exposed to pentoxifylline for 60 minutes. Accordingly, the effect of pentoxifylline's period on spermatozoon morphology has been shown.