Sıçan mcfarlane cilt flebi modelinde carbon monoxide releasing molecule-3(CORM-3) nün doku beslenmesine olan etkilerinin araştırılması ve bu etkilerin pentoksifilinin etkileri ile karşılaştırılması
Investigation of the effects of carbon monoxide releasing molecule-3 (CORM-3)on tissue nutrition in the rat mcfarlane skin flap model and comparison ofthese effects with the effects of pentoxifylline
  1. Tez No: 730957
  2. Yazar: İHTİŞAM ZAFER CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KESİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sıçan Mcfarlane Cilt Flebi Modelinde Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (Corm-3)'ün Doku Beslenmesine Olan Etkilerinin Araştırılması ve Bu Etkilerin Pentoksifilinin Etkileri İle Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: İskemi, bir dokudaki kan akışının zayıflaması veya tamamen kesilmesi sonucu dokunun başta oksijen olmak üzere hayati önem taşıyan moleküllere erişiminin engellenmesine bağlı olarak gelişen doku hasarına verilen isimdir. Flep elevasyonu sonrası azalan kan akışı, flep distal bölümlerinde iskemiye sebebiyet vermektedir. Bu iskeminin devam etmesi de flep nekrozuna neden olarak ameliyat başarı oranlarını azaltmaktadır. Mevcut doku defektinin onarımı için bazı hastalarda kısıtlı olan flep seçeneklerinin istenmeyen bu nedenlerden ötürü nekrozla sonuçlanması araştırmacıları bu konu üzerine daha fazla çalışmaya sevk etmiştir. Deneysel ve klinik olarak birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen pek az ajan klinik kullanıma girmiştir. Pentoksifilin, bu çalışmalarda başarılı bulunmuş ve rutin klinik kullanıma girmiştir. Carbon monoxide releasing molecule-3 (CORM-3) kalp, karaciğer beyin ve böbrek hücreleri üzerinde iskemi reperfüzyon üzerine çalışmaların yapıldığı bilinmekle beraber deri perfüzyonu üzerine çalışma bulunmamaktadır. CORM-3 ün antiinflamatuar, antiapopitotik, antiproliferatif, antioksidan ve vazodilatör özellikleri nedeni ile deri fleplerinde iskeminin azaltabileceği düşünülmüştür. Çalışmadaki amacımız CORM-3 ün deri flep viabilitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması ve bu etkilerin daha önce flep beslenmesi üzerine olumlu etkilerinin bilindiği pentoksifilin ile kıyaslanmasıdır. Gereç ve yöntem: Yaşları 4-6 ay arasında olan, başlangıç ağırlıkları 250-350 g arasında değişen 32 adet Wistar-Albino türü erkek sıçan, 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1, kontrol grubu olup hiçbir uygulama yapılmamıştır (n=8). Grup 2, 3 ve 4'teki sıçanların sırt bölgesinde 3x9 cm'lik random patern Mcfarlane cilt flebi eleve edilerek tekrar mevcut yerine süture edilmiştir. Grup 2, deney kontrol grubu olduğu için flep elevasyonu sonrası herhangi bir ilaç enjeksiyonu yapılmamıştır (n=8). Grup 3, postoperatif 0.1.2.3.4.5. günlerde 8 mg/kg dozlarda intraperitoneal CORM-3 uygulanmıştır. Grup 4 için de aynı gün ve şartlarda 40 mg/kg pentoksifilin (PTX) uygulaması yapılmıştır. 6. günde ratlar anestezi altında kuyruk veninden indosiyanin yeşili (ICG) uygulaması sonrası SPY cihazı ile Mcfarlane flebi perfüzyonu görüntülenmiş ve haritalanmıştır. Değerlendirme sonrası sıçanlardan doku örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler ışık mikroskobu ve elektron mikroskobunda incelenmiş ve Vasculer Endothelial Growth Factor (VEGF) ekspresyonu değerlendirilmiştir. Bulgular: Flep nekroz yüzdeleri deney kontrol grubunda ortalama 35.02±4,13, CORM-3 grubunda 18,51±2,83 ve PTX grubunda 19.90±2,50 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (Corm-3) on Tissue Nutrition in the Rat Mcfarlane Skin Flap Model and Comparison of These Effects with the Effects of Pentoxifylline Introduction and Objective: Ischemia is defined as the reduction or cessation of blood flow to a tissue.Decreased blood flow after flap elevation causes ischemia in the distal parts of the flap.The continuation of this ischemia causes flap necrosis and reduces the success rates of the surgery. The fact that the limited flap options in some patients for the repair of the existing tissue defect resulted in necrosis due to these undesirable reasons prompted the researchers to study more on this subject. Although many experimental and clinical studies have been conducted, few agents have entered clinical use.Pentoxifylline was found to be successful in these studies and entered into routine clinical use. Although it is known that there are studies on ischemia and reperfusion on CORM-3 heart, liver, brain and kidney cells, there are not enough studies on skin perfusion. It is thought that CORM-3 may reduce ischemia in skin flaps due to its anti-inflammatory, anti-apoptotic, antiproliferative, antioxidant and vasodilator properties. Our aim in the study is to investigate the effects of CORM-3 on skin flap viability and to compare these effects with pentoxifylline, which has proven effectiveness. Material and Methods:Thirty-two male Wistar-Albino rats, aged between 4-6 months and weighing 250-350 g, were divided into 4 different groups. Group 1 was the control group and no application was made (n=8). 3x9 cm random pattern Mcfarlane skin flap on the dorsal region of the rats in Groups 2, 3 and 4 was elevated and sutured back to its current location. Since group 2 was the experimental control group, no drug injection was performed after flap elevation (n=8). Rats in Group 3, postoperative 0.1.2.3.4.5. On days, 8 mg/kg doses of CORM-3 were administered intraperitoneally. For Group 4, 40 mg/kg pentoxifylline was administered on the same day and under the same conditions. On the 6th day, after the application of indocyanine green (ICG) from the tail vein of the rats under anesthesia, Mcfarlane flap perfusion was visualized and mapped with the SPY device. Tissue samples were taken from rats after evaluation. Samples taken were examined under light microscope and electron microscope, and expression of Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) was evaluated. Results: The percentage of flap necrosis was found to be 35.02±4.13 in the experimental control group, 18.51±2.83 in the CORM-3 group and 19.90±2.50 in the PTX group.