Geçici global serebral iskemi modelinde pentoksifilin uygulamasının juguler venöz oksijen saturasyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 49624
- Danışmanlar: PROF.DR. GEYLAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Geçici global serebral iskemi modelinde pentoksifilin uygulamasının juguler venöz oksijen saturasyonu üzerine etkilerini araştırıldı. Bu amaç ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Bilimler Deneysel Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ortalama ağırlıkları 40-60 kg arasında değişen sağlıklı, erişkin dişi ve erkek 17 adet çiftlik domuzu temin edildi. 17 denek 4 gruba ayrıldı. Grup 1, kontrol grubu (Grup İA) ve pentoksifilin grubu (Grup IB) olarak berlirlendi. Grup 2, iskemi kontrol (Grup 2A) ve iskemi sonrası reperfiizyon grubu (Grup 2B) olarak adlandırıldı. Bu grupta 15 dakikalık iskemi periodu oluşturuldu ve veriler kaydedildikten sonra reperfiizyon sağlandı. Grup 3 'e reperfüzyonun 5. dakikasında 10 mg/kg pentoksifilin uygulandı. Grup 4'e reperfüzyonun 30. dakikasında 10 mg/kg pentoksifilin verildi Her grupta elde edilen arteriyel kan gazlan, ortalama arter basınçları (O AB) ve serebral juguler venöz oksijen saturasyon (SjV02) değerleri kaydedildikten sonra denekler beyinde oluşan histopatolojik değişikliklerin değerlendirilmesi amacı ile öldürüldü. Grup İA ile Grup IB kan gazı, OAB ve SJVO2 değerleri karşılaştınldığmda Grup İA ile Grup IB arasında; arteriyel kan gazı, OAB ve SjV02 değerlerinde istatistiksel açıdan farklılık bulunamadı (p>0.05). Grup İA ile Grup 2A'da iskemik periodun 5. ve 10. dakikasında elde edilen değerler arasında fark olmadığı, ancak iskemik periodun 15. dakikasında PaC02 değerleri hariç (p>0.05), diğer arteriyel kan gazı, OAB ve SJVO2 değerlerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu bulunmuştur (p0.05). Diğer parametrelerde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of pentoxifylline on jugular venous oxygen saturation in transient global cerebral ischemia was investigated. In this experimental model 17 male and female pigs weighing 40-60 kgs were provided by Çukurova University Medical Faculty Medical Sciences Experimental Research and Application Center. Animals were separated in 4 groups. Group 1 and 2 consisted of two separate groups and named control group (Group 1A) and pentoxifylline group (Group IB) and ischemia control group (Group 2A) and postischemic reperfusion group (Group 2B) respectively. Data were recorded after 15 minutes of ischemia period in Group 2 A and reperfusion was produced. At the 5th and 30th minute of reperfusion 10 mg/kg of pentoxifylline were given intravenously and these groups were designated as Group 3 and 4 respectively. Arterial blood gas, mean arterial pressure (MAP) and cerebral jugular venous oxygen saturation (SjV02) values were recorded and animals were killed for evaluation of histopathological changes in the brain. No statistical differences in arterial blood gas values, MAP and SJVO2 were found between Group 1A and IB (p>0.0S). There were no statistical differences between Group 1A and 5th and 10th ischemia minute value of Group 2A (p>0.05). Except for partial arterial carbon dioxide pressure (PaC02), arterial blood gas values, MAP and SjV02 values were decreased in the 15th minute of ischemia in Group 2A (p0.05). No other significant differences in other parameters were found between these two groups (p>0.05).