Bebeklerin ilk 6 aydaki beslenme durumlarının retrospektif olarak incelenmesi
The retrospective research of the first six months infants feeding
  1. Tez No: 455031
  2. Yazar: YEŞİM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bir aile sağlığı merkezinde izlenen 6-9 ay arasındaki bebeklerin, yalnız anne sütü ile beslenme durumlarını ve bunu etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanan ve gerçekleştirilen araştırma, gerekli izinler alınarak Kasım 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında 120 anne ve bebeklerinin katılımıyla tamamlandı. Veriler; literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılarak ve annelerle yüz yüze görüşülerek toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizi, SPSS for Windows 15.0 yazılım programı ile yapıldı. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma) yanı sıra Ki-kare testi kullanıldı. Ki-kare analizinde anne sütü ile beslenme süresine etkisi anlamlı çıkan 14 değişken logistik regresyon analizi kullanılarak incelendi. Sonuçlar, %95'lik güven aralığında, anlamlılık 0,05 düzeyinde değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen bulgularda, annelerin yaş ortalaması 27,91±5,40 yıl olarak bulundu. Bebeklerin %47,50'si kız, %52,50'si erkek ve yaş ortalaması 222,66±45,34 gün olarak saptandı. Yalnız anne sütü ile beslenme süresi ortalama 3,45±2,44 ay, tamamlayıcı besinlere başlama zamanı ise ortalama 3,39±2,43 ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Our research, which was aimed to investigate the nutritional status of exclusively breastfed infants who were between 6-9 months followed in a family health center and study the factors affecting it, was planned and carried out as descriptive and it was completed with the participation of 120 mothers and their babies between. November 2013 - May 2014 with taking necessary permissions. Data forms were prepared in the line of literature by the researcher and they were collected by using questionnaire and by interviewing mothers face to face. The data that was obtained in the research was analyzed with SPSS for Windows 15.0 licensed software. While assessing the data, along with the descriptive statistical methods (Number, Percentage, Average, Standart Deviation) Chi-squared test was used. The 14 variables in the Chi-square analysis, which had significant effect on duration of feeding with breast milk, were examined using logistic regression analysis. The results were evaluated between %95 confidence interval, at 0,05 significance level. According to the findings of the research, the average age of the mothers was found as 27,91±5,40 years old. %47,50 of babies were females while %52,50 of babies were males and the average age of the babies was established as 222,66±45,34 days old. The average of exclusive breastfeeding time was found as 3,45±2,44 months and the average of complementary feeding's startup time was found as 3,39±2,43 months.