Hatay ili birinci basamakta sık görülen kronik hastalıklarda bakımın hasta perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of care from patients' perspective in frequently seen chronic illness in hatay primary health care
- Tez No: 455042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Birinci basamağa başvuran bireylerde kronik hastalık bakımının hasta perspektifinden değerlendirilmesi ve bakımı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tasarıma sahip bu çalışma, Hatay ili merkez ilçesi Antakya' da, 4 Aile Sağlığı Merkezi' nde yürütüldü. Nisan 2016 -Temmuz 2016 ayları arasında, seçilen ASM' lere başvuran 18 yaş ve üzeri, 6 ay ve daha uzun süredir ankette belirtilen kronik hastalığı olan bireyler çalışmaya dahil edildi. Kronik hastalığa sahip bireylere sosyodemoğrafik özellikleri, hastalık özelliklerini ve hastaların aldığı sağlık hizmeti özelliklerini kapsayan, tarafımızdan hazırlanan 13 soruluk bir anket uygulandı. Ayrıca hastalara, aldıkları bakımı kendilerinin değerlendirmesine olanak veren Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği-Hasta Formu (Patient Assessment of Chronic Illness Care PACIC) anketi çalışma yürütücüsü tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to evaluate chronic illness care of individuals applying for primary health care from patient's perspective and determine factors effecting the care. Methods: This cross sectional descriptive study was run in 4 Family Health Centers in Antakya, the central district of Hatay. 18 years old and older individuals who came to those Family Health Centers between the months of April 2016 and July 2016 and who have a chronic disease mentioned in the survey for at least 6 months were included in this study. A 13 question of survey prepared by us which includes questions about sociodemographic features of individuals, disease characteristics and properties of given patient health care were conducted. Additionally, Patient Assessment of Chronic Illness Care (PACIC) survey which lets patients to evaluate the given patient care by themselves were conducted by researchers with interview method.