Aile sağlığı merkezlerine başvuran hasta ve hasta yakınlarının bitkisel tamamlayıcı tıp hakkındaki düşünceleri ve tutumları
Thoughts and attitudes of patients who apply to family health centers and their relatives about herbal complementary medicine
- Tez No: 455041
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Birinci Basamağa başvuran hasta ve hasta yakınlarında bitkisel tamamlayıcı-alternatif tedavi (TAT) kullanım nedenlerini ve sıklığını saptamak amaçlanmıştır. Yöntem:Kesitsel tanımlayıcı tasarıma sahip bu çalışmamız, Hatay ili merkez ilçesi Antakya' da, 5 Aile Sağlığı Merkezi' nde yürütüldü. Haziran-ağustos 2016 ayları arasında, bu ASM' lere başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm 18 yaş üstü hasta ve hasta yakınlarına anket uygulandı. Araştırmada kullanılacak sorular literatür araştırması sonuçlarına göre oluşturulmuştur. TAT yöntemlerinin kullanımı ile ilgili oluşturulan anket, hastanın sosyodemografik verilerini, kronik hastalık durumunu, TAT kullanma nedenlerini, TAT yöntemi kullanımını hekimleriyle konuşma durumunu sorgulamaya yönelik sorular içermekteydi. Veriler ASM' lerde yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmış, çalışma sonucunda 625 anket değerlendirmeye alınmış ve SPSS 21.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the causes and the prevalence of herbal complementary and alternative medicine (CAM) in patients and their relatives who applied to family health centers (ASM). Method: This cross-sectional descriptive study was carried out in 5 Family Health Centers in Antakya, Hatay province from June to August 2016.A questionnaire was administered to all patients and their relatives over the age of 18 who applied to these ASMs and agreed to participate in the study. The questions used in the research are based on the results of the literature search. The questionnaire about the use of CAM methods included questions about the sociodemographic data of the patient, the chronic illness situation, reasons for using CAM, and questioning the use of the CAM method by physicians. The data were collected by face-to-face interviews on ASMs, 625 questionnaires were evaluated in the study and evaluated using the SPSS 21.0 program.