Amitriptilinin deneysel akut ve kronik inflamasyon modelleri üzerine etkisi
Effects of amitriptyline on the experimental acute and chronic inflammation models
- Tez No: 455051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR ÖZBAKIŞ DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amitriptilin, inflamasyon fizyopatolojisinde etkili olan serotonerjik, adrenerjik, histaminerjik ve bazı kolinerjik reseptörleri antagonize, sodyum, kalsiyum ve potasyum kanallarını bloke ettiği bildirilen trisiklik bir antidepresandır. Çalışmamızın amacı amitriptilinin sıçanlarda oluşturulan akut ve kronik inflamasyon modellerinde anti-inflamatuvar etkilerini (AİE) araştırmaktır. Çalışmamızda akut inflamasyon, sıçan pençe modelinde karragenin ve histamin ile oluşturuldu. Sıçanların sağ arka ayak hacimleri ölçülerek, kontrol grubuna distile su, diğer gruplara diklofenak sodyum ve amitriptilin (karragenin modelinde 5-10-20 mg/kg- histamin modelinde 10 mg/kg) intraperitoneal uygulandı ve 30 dakika sonra, aynı ayaklarda % 1'lik karagenin veya % 0.1 'lik histamin ile inflamasyon oluşturuldu. Karragenin inflamasyonunu takiben, 1 saat ara ile 5 kez, histamin inflamasyonunu takiben, 30 dakika ara ile 6 kez hayvanların pençeleri ölçüldü. Amitriptilin gruplarının AİE'leri kontrol grubu pençe ödemi artışlarına göre hesaplandı. Çalışmamızda, amitriptilinin kronik AİE'si, koton-pellet granüloma testi ile değerlendirildi. Amitriptilin, karragenin modelinde, sadece 10 mg/kg dozda 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Amitriptyline is a tricyclic antidepressant, antagonizes serotonergic, adrenergic, histaminergic and some cholinergic receptors and blocks sodium, calcium and potassium channels which have affects on inflammmation pathophysiology. Aim of our study is to examine the anti-inflammatory effect (AIE) of amitriptyline on acute and chronic inflammation models in rats. In our study acute inflammation was created with carrageenan and histamine. After measuring the basal right hind paw volumes of rats, distilled water for control group, diclofenac sodium and amitriptyline (5-10-20mg/kg carrageenan model, 10mg/kg histamine model) for other groups were injected intraperitoneally. After 30 minutes, inflammation was induced by injection of %1 carrageenan or %0.1 histamine solutions into the same paws. Paw volumes were measured 5 times at 1 hour intervals after carrageenan injection and 6 times at 30 minutes intervals after histamine injection. The AIE of amitriptyline were calculated according to paw volumes of control group. Chronic AIE of amitriptyline was tested with Cotton-Pellet granuloma method.