Sıçanlarda yüksek doz amitriptilinin oluşturduğu kardiyovasküler toksik etkiler üzerine adenozin reseptör antagonistlerinin etkisi
The effects of adenosine receptor antagonists on amitriptyline-induced cardiovascular toxicity in rats
- Tez No: 124068
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞULE KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET TSA ilaçların oluşturduğu hipotansiyonda; farklı mekanizmalar rol oynamakta ve tedavisinde kullanılan birçok ajan, hipotansiyonu belli derecelerde düzeltebilmektedir. Adenozinin; kardiyak depresyon oluşturarak (Aı), periferik vazodilatasyon yaparak (A2a) ve mast hücre degranülasyonu sonucu histamin salınımına yol açarak (A3) hipotansif etki oluşturduğu bildirilmektedir. Çalışmamızın amacı; sıçanlarda amitriptilin zehirlenmesinde oluşan hipotansiyonda adenozin reseptör antagonistlerinin etkisini araştırılmasıdır. Randomize, kontrollü deneysel bir araştırma olan çalışmamızda; sıçanlarda anestezi edildikten sonra ortalama arteriyel basıncı ölçmek için sağ korotis arter, ilaç uygulamaları için ise sol juguler ven ve sol femoral ven kanülasyonu yapıldı (n=24). Amitriptilin uygulanmasından 3 dk. önce, A3 reseptörleri ile oluşan mast hücre degranülasyonu sonucu gelişen hipotansif etkiyi ortadan kaldırmak için sodyum kromoglikat (kromolin, 10mg/kg i.v) enjekte edildi. Amitriptilin (0.94 mg/kg/dk i.v) infüzyonu ile 15 dk içinde ortalama arteriyel basınçta % 40-45 oranında inhibisyon oluşturduktan sonra; kontrol grubuna % 5 dekstroz (0.05 ml/kg/dk, n=8) ve diğer gruplara ise Aı seiektif antagonisti, 8-cyc/opentyl-1,3-Dipropyfxanthine (DPCPX) (20fig/kg/dak, n=8) veya A^ seiektif antagonisti, 8-(3- chlorostyryl) caffeine (CSC) (24mg/kg/dak, n=8) 60 dk. boyunca infüze edildi. Ortalama arteriyel basınç (OAB), kalp atım hızı (KAH) ve EKG'de QRS aralığı bir data acquisition sistem aracılığı ile kaydedildi. İstatistiksel analizde; Student'ın t testi, varyans analizi (ANOVA) ve yaşam sürelerinin analizi için Kaplan- Meier prosedürü ve long-rank testi kullanıldı. Günümüzde ilaç zehirlenmelerine bağlı oluşan ölümlerin nedenleri arasında üçüncü en sık neden olarak TSA ilaçların yer aldığı bildirilmektedir (21). TSA zehirlenmesine bağlı mortalite büyük ölçüde bu ilaçların kardiyovasküler toksik etkilerine bağlıdır. Kardiyovasküler toksik etkilerini kalpte ileti defektleri ve hipotansiyon ile gösterirler. (3,22,23). 41Tüm gruplarda, başlangıç ve kromolin uygulaması sonrası ölçülen OAB, KAH, QRS süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Amitriptilin infüzyonu OAB'ı %42.9±0.9 azaltırken, QRS süresini %130.4±2.3 uzattı. KAH'da tüm deney boyunca anlamlı bir değişim gözlenmedi. Dekstroz; amitriptilin infüzyonu ile oluşan OAB inhibisyonu ve QRS süresindeki uzamada istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik yapmadı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Several mechanims contribute to amitriptyline-induced hypotension. Many agents may reverse hypotension to some degree. Activation of adenosine receptors produces hypotension by a decrease in cardiac output (Ai), peripheral vasodilation (A2a) and degranulation of mast cells (A3). The purpose of the our study was to evaluate the effects of adenosine receptor antagonists on amitriptyline-induced hypotension in rats. The study was a randomized, controlled animal study. Rats (n=24) were anesthetized and the right carotis artery was cannulated for mean arterial pressure while left jugular vein and left femoral vein were cannulated for drugs administration. Sodium cromoglycate (cromolyn) was injected intravenously 3 min before amitriptyline administration for inhibiting the A3 receptor-mediated activation of mast cells. Amitriptyline toxicity was induced by the continuous infusion of amitriptyline 0.94mg/kg/min until 40-45 % reduction of mean arterial pressure. After amitriptyline, control animals were given 5 % dextrose (0.05 ml/kg/min, n=8) and the other groups received the A1 -selective antagonist 8- cydopentyl-1,3-Dipropylxanthine (DPCPX)(20p.g/kg/min, n=8), the A2a-selective antagonist 8-(3- chlorostyryl)caffeine (CSC, ) (24ng/kg/min, n=8). Mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR) and ORS duration were recorded with Data Acquisition System. Student's t test, ANOVA and survival analysis were used for selected comparision.Survival analysis was performed by Kaplan-Meier estimates and log-rank test. For all parameters, the treatment groups were similar at baseline, at postcromolyn periods before amitriptyline infusion. Amitriptyline infusion significantly reduced MAP by 42.9±0.9 %.and prolonged QRS by 130.4+2.3 % after 15 minutes. HR was not significant change during the whole experiments. Dextrose did not improve MAP and QRS prolongation induced by amitriptyline infusion.