Kronik migrenli hastalarda amitriptilinin serebral metabolizma üzerine etkileri
Amiriptyline effects on cerebral maabolism in patients with chronic migraine
- Tez No: 391066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HIDIR ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Migren fizyopatolojisinde serebral vasküler hemodinamideki bozulmanın önemli katkısı olduğu düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili birçok deneysel ve klinik çalışma bulunmakla birlikte, kronik migrenli hastalarda serebral hemodinami üzerine yapılmış çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda elde edilen verilerde çelişkili sonuçlar olduğu dikkati çekmektedir. Bozulmuş serebral hemodinami üzerine verilen tedavilerin nasıl bir düzenleyici etkisi olduğuyla ilgili literatürde yeterince bilgi birikimi olmadığı görülmektedir. Bu çalışmada migren proflaksisinde kullanılan trisiklik antidepresanlardan amitriptilinin serebral hemodinami üzerine etkileri ve bunun tedavi etkinliği ile korelasyonunu araştırmak istedik. Metod: Çalışmaya 26 kronik migren hastası alındı ve bu hastalara düşük doz (10mg) amitriptilin başlandı. Tedavi öncesi ve tedavinin birinci ayında Transkraniyal doppler ile bilateral MCA ve PCA kayıtları ve nefes tutma indeksleri hesaplandı. Tedavi etkinliğini değerlendirmek için VAS (visüel analog skala) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The deterioration of the cerebral vascular hemodynamics is thought to be an important contribution to the migraines pathophysiology. Although there are many experimental and clinical studies on this subject, a few study performed on cerebral hemodynamics in patients with chronic migraine It is noteworthy that contradictory results obtained by the data of these studies. There isn't enough knowledge of the literature about the regulatory effect of the treatments at impaired cerebral hemodynamics. We wanted to investigate the effects of amitriptyline on cerebral hemodynamics and the correlation between the effectiveness of this treatment. Method: We included 26 chronic migraine patients in the study and we started low-dose (10mg) amitriptyline to these patients. Bilateral MCA and PCA records and breath-holding index by transcranial doppler imaging were calculated before treatment and at the first month of treatment. Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the effectiveness of treatment.