Dolaşım bozukluğunun eşlik ettiği kırıklarda Edaravone'un kırık iyileşmesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 455067
  2. Yazar: SEZER ASTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AŞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Vasküler yaralanma, kompartman sendromu ve uzun süre turnike kullanımına bağlı komplike hale gelmiş kırıklarda, iskeminin kırık iyileşmesi üzerine olan olumsuz etkileri sık görülen problemlerdendir. İskemi ve reperfüzyon yaralanması ile komplike hale gelmiş kırıklarda, kırık sonrası iyileşme ile ilgili bir çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Kırk (40) rat ile gerçekleştirilen çalışmamızda operasyon sonrasında kırık-iskemi-ilaç grubunda ve kırık-ilaç grubunda cerrahi öncesinde ve cerrahi sonrasında 7 gün süreyle 0,3mg/kg/gün dozunda serbest oksijen radikali temizleyici olan Edaravone intraperitoneal olarak verilerek Edaravone‟un kırık iyileşmesi üzerine etkisi incelenmiştir. Sekizinci hafta sakrifiye edilen ratlar kırık grubu, kırık-iskemi grubu, kırık-edaravone, kırık-iskemi- edaravone grubu olmak üzere 4 grup radyolojik ve histopatolojik olarak kırık iyileşmesi yönünden incelendi. Biyomekanik incelemede ise sağlam(sol) tibialardan oluşan kontrol grubu da 5.grup olarakdeğerlendirildi. Çalışmamızda Edaravone verilen gruplar, kırık-iskemi ve kırık grubundan kırılma kuvveti, sertlik derecesi, histopatolojik ve radyografik olarak daha iyi bulunmasına rağmen istatiksel analizde iskemi-kırık grubunun sertlik derecesi diğer gruplardan anlamlı düşük ve Edaravone verilen grupların histopatolojik değerlendirilmesi diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Çalışmada gruplar arasında kırılma kuvveti ve radyolojik değerlendirmede istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak iskemi ile komplike hale gelmiş kırıklarda, iskeminin kırık iyileşmesi üzerine olan muhtemel olumsuz etkileri, Edaravone‟un serbest oksijen radikallerinin temizlenme etkisi ile ortadan kaldırılabilir.
Özet (Çeviri)
Adverse effects of ischemia in treatment of fracture in vascular injury, compartment syndrome and fractures complicated due to extended use of tourniquet is one of endemic problems. Many studies have been conducted about post-fracture healing period in fractures complicated with ischemia and reperfusion injury. We conducted our study by using 40 rat which are formed in 2 groups; fracture- ischemia-drug group and fracture-drug group. We searched the effects of edaravone in healing procces by dosing 0,3 mg/kg/day edaravone intraperitoneal, a free oxygen radical scavenger, for seven days during pre-surgery and post-surgery periods. In eight week, the sacrifised rat, were examined in four groups as fracture group, fracture-ischemia group, fracture- edaravone group and fracture-ischemia-edaravone group in terms of fracture healing histopatalogically and radiologically. In biomechanic examination, the control group which includes intact tibias was conducted as the 5th group. In our study, although the groups given with Edaravone had better fracture strength, hardness grade, histopathologic and radiographically better than fracture-ischemia and fracture group, statistical analysis showed that the hardness level of ischemia-fracture group was significantly lower than the other groups and the histopathologic evaluation of the groups given Edaravone was significantly higher than the other groups. No statistically significant difference was found between fracture strength and radiological evaluation between the groups in the study. In conclusion, in fracture cases which are complicated with ischemia, the prospective adverse effects of ischemia in healing procces can be ruled out by the scavengering effect of free oxygen radicals