Patellofemoral ağrı sendromunda konvansiyonel TENS tedavisi ve kinezyolojik bantlamanın ağrı, fonksiyon ve denge üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the clinical efficacy of treatment with kinesiotaping and conventional TENS in patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 455066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Patellofemoral ağrı sendromu olan hastalarda kinezyolojik bantlama ve konvansiyonel TENS uygulamasının ağrı fonksiyon ve denge üzerine etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yaptığımız çalışmamıza; kliniğimize başvuran patellofemoral ağrı sendromu tanısı almış en az 1 aydır ön diz ağrısı şikayeti olan 15-45 yaş aralığında 25'i kadın ve 5'i erkek olmak üzere toplam 30 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 1. grup (n=15) ve 2.grup (n=15) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalara üç hafta boyunca patellofemoral kinezyolojik bantlama tekniği kullanılarak kinezyolojik bantlama uygulaması ve ev egzersiz programı, ikinci gruptaki hastalara ise 3 hafta süre ile her seans 30 dakika ve akım şiddeti hastanın tolere edebileceği maksimum dozda ayarlanarak toplam 15 seans konvansiyonel TENS uygulaması ve ev egzersiz programı verildi. Hastaların ağrısı VAS (Visuel Analog Skala) ile yaşam kalitesi ve fiziksel fonksiyonları SF-36 yaşam kalitesi ölçeği (The Medical Outcomes Study 36-Item Short Form Health Survey) ve WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) testi ile denge fonksiyonları ise biodeks denge sistemi ile tedavi öncesinde sonrasında ve tedavi sonrası 1. Ayda değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 23.0 istatistik programı kullanıldı.“Independent Samples T-Test”,“Mann-Whitney U”,“Paired Samples T-Test”ve“Wilcoxon Signed-Rank”“Fisher's Exact Test”testleri ile verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Sonuç olarak tedavi sonrası durum tedavi öncesi ile kıyaslandığında her iki gruptaki hastaların VAS değerlerindeki değişim her iki grup için anlamlı iken; SF-36 yaşam kalitesi ölçeği total ve alt parametre skorlarından kinezyolojik bantlama için sadece ağrı alt parametresi; konvansiyonel TENS grubu için; SF-36 total skor, ağrı, fiziksel rol güçlüğü, genel sağlık algısı, enerji canlılık vitalite alt parametrelerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p≤0,05). WOMAC testinin kinezyolojik bantlama için ağrı ve fiziksel fonksiyon alt parametrelerinde; konvansiyonel TENS için sadece ağrı alt parametresinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olduğu gözlendi (p≤0,05). Bu parametrelerdeki değişim ortalamaları bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamakta idi (p>0,05). Tedavi sonrası ve kontrol değerleri grup içinde ya da bu değerlerdeki değişim ortalamaları gruplar arasında kıyaslandığında kinezyolojik bantlama grubu için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ağrı alt parametresinde olumlu yönde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmakta idi (p≤0,05). Postural denge ve düşme riski ölçümlerinde her iki grupta tedavi öncesine kıyasla sonrasında sadece kinezyolojik bantlama grubu için düşme riski yönünden oumlu yönde bir gelişme kaydedilirken diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Tedavi sonrası ve tedavi sonrası 1. Ay değerleri kıyaslandığında ise anlamlı farklılık bulunmamaktaydı . (p>0,05). Çalışmadan elde edilen sonuçlar; kinezyolojik bantlama ve konvansiyonel TENS tedavisinin hastaların ağrılarını azaltmak, fonksiyonel durumlarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek, dinamik ve statik dengeyi etkilemek açısından, birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
In order to assess the efficiency of Kinesio taping and conventional TENS treatment in patients with patellofemoral pain syndrome who have been suffering from anterior knee pain at least for 1 mounth, between 15-45 years age ranged, 30 patients were randomly devided to two groups. There were 15 patients in all groups. First group received Kinesio taping application for three weeks and home exercise programme. Each kinesio taping application continued 4-7 days a week, and applications were appropriate to the kinesiologic patellofemoral technic. Second group received conventional TENS treatment and home exercise programme. Conventional TENS treatment continued for 15 seance, each seance continued for 30 minutes, dozage of the electrical current setted according to the patients' tolerance Patients' pain assessed with VAS (Visuel Analog Scale), quality of life and physcial function assessed with WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) test and SF-36 (The Medical Outcomes Study 36-Item Short Form Health Survey) test, balance functions assessed with biodeks balance system. We evaluated these parameters for three times before and after treatment and in control.(1 mounth later after treatment) Data analysis were performed by using SPSS, version 23.“Independent Samples T-Test”,“Mann-Whitney U”, Paired Samples T-Test“, ”Wilcoxon Signed-Rank" tests which are using for statistical analysis. VAS scores decreased (p≤0,05) and after the treatments. Better scores received in some intrinsic parameters of functional tests; WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) and SF-36. For kinesiologic taping group in WOMAC test, pain and physical function subgroup scores have significiant difference after treatment. For conventional TENS group only pain subgroup has significiant difference after treatmet In SF-36 (The Medical Outcomes Study 36-Item Short Form Health Survey) test for kinesiologic taping group; pain subgroup score has significiantly changed after treatment (p≤0,05) For conventinal TENS group; total score, pain, physical role strength, general health perception, energy vitality vitalite, subgoup scores have changed significiantly after treatment. When we compared these parameters' after treatment values with control .(1 mounth later after treatment) values; only for kinesiologic taping group in SF-36 test's pain subgroup has changed significiantly (p≤0.05) The improvements in these parameters, were similar when we compared the mean change of the two groups with each other. (p>0.05) When we compared each groups' balance parameters; kinesiologic taping group's fall risk has decreased after treatment. (p≤0.05) There were not any statistical significant change in other group and for ather parameters of balance. (p>0.05) The result of this study is that; kinesio taping and conventional TENS treatments have similar effects on decreasing pain, improving physicial condition and quality of life in patients with patellofemoral syndrome.