Forsus™ FRD apareyi ile tedavi gören genç erişkin bireylerde yumuşak doku değişimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of soft tissue changes in early adolescence patients treated with forsus appliance
- Tez No: 455082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR VELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı, Forsus™ FRD EZ2 (3M Unitek, St. Paul, Minn.) apareyinin fasiyal dokular üzerindeki etkilerinin hem sefalometrik radyografiler hem de 3 boyutlu yüz tarama sisteminden elde edilen görüntüler ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda, Forsus™ FRD EZ2 apareyi ile tedavi edilen 20 hasta dahil edilmiştir. Hastaların büyüme-gelişim periyotları seçiminde servikal vertebra olgunlaşma indeksi (CVMI)' nden yararlanılmıştır. CVMI V ve VI büyüme periodunda yani post-peak gelişim evresinde olan bireyler incelenmiştir. Hastaların 3dMD Face (3dMDTM Ltd, Atlanta, GA, ABD) görüntüleme sistemi kullanılarak elde edilmiş 3 boyutlu yüz tarama görüntüleri ve sefalometrik radyografileri aparey yerleştirilmeden önce (T0), aparey çıkarıldıktan sonra hemen (T2) ve bunu takip eden 6. ayda alınmış ve değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve paired-t testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerde anlamlı olanlar T0-T1 dönemleri arası Wits değerinde, IMPA, L1P-NB (º), L1-NB (mm), L1P-APog, U1P-L1P, overjet, overbite, Ls-E ve labiomental açıda anlamlı değişim gözlenmiştir. T0-T2 dönemleri arasında ise Wits, IMPA, L1P-NB (º), overjet, overbite ve Ls-E değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulumuştur. Sonuç olarak, post-peak dönemdeki bireylerde uygulanan Forsus™ FRD EZ2 apareyi yalnızca dental etki ile maloklüzyonun düzelmesini sağlamıştır. Yumuşak doku sınırlı miktarda etkilenir. Tekrarlanabilir olması ve benzer sonuçlar elde edilmesi sayesinde 3dMD Face sistemi sefalometri gibi yumuşak doku analizlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Forsus™ FRD EZ2 (3M Unitek, St. Paul, Minn.) appliance on facial tissues, by using images obtained from both cephalometric radiographs and 3 dimensional facial scanning system. 20 patients treated with Forsus™ FRD EZ2 (3M Unitek, St. Paul, Minn.), appliance in Izmir Katip Celebi University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics were included in this study. Cervical vertebra maturation index (CVMI) was used to determine growth and development periods of the patients. The subjects at CVMI V and VI periods, i.e. at post-peak period were investigated. 3 dimensional facial scanning images by utilizing 3dMD Face (3dMD™ Ltd, Atlanta, GA, ABD) and cephalometric radiographic images were obtained before the installation of the appliance (T0), immediately after removal (T1) and at the 6th month (T3) after the removal of the appliance. For the comparison of data, repeated measures one-way analysis of variance and paired-t test were used. Statistically significant changes were found in Wits value, IMPA, L1P-NB (º), L1-NB (mm), L1P-APog, U1P-L1P, overjet, overbite, Ls-E and labiomental angle in T0-T1. In T0-T2; Wits, IMPA, L1P-NB (º), overjet, overbite and Ls-E values were found statistically significant. In conclusion, Forsus™ FRD EZ2 appliance corrected malocclusion with only dental effect in patients at postpeak period. The soft tissues were affected to a limited extent. 3dMD Face systems are valid for soft tissue analyses as cephalometric radiographs, by means of being repeatable and providing similar results.