Meme lezyonu nedeniyle opere edilmiş olgularda PRE-op 2D mamografi ile 3D mamografi (tomosentez) bulgularının karşılaştırılması
Thus, we aimed to compare CDM (conventional digital mammography ) and DBT(digital breast tomosynthesis) images of preoperative lesions to detect their significance
  1. Tez No: 455123
  2. Yazar: VUGAR SEMEDLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özet Amaç: Yoğun glandüler meme parankim paternine sahip kadınlarda normal ve hastalıklı dokunun süperpozisyonunu engellemek amacıyla dijital meme tomosentez (DMT) görüntüleme yöntemi geliştirilmiştir. Bu doğrultuda bilinen meme lezyonu nedeniyle opere olan hastalara pre-op yapılan 2D mamografi ve 3D mamografi (Tomosentez) karşılaştırılarak 3D mamografinin lezyon saptamada faydalarını belirlemektir. Materyal ve Metod: Meme parankimal paterni C veya D olan 646 hastanı KDM ve DMT bulgularına göre 2 grupta karşılaştırdık. İlk grubu KDM ve DMT görüntülemede malignite şüphesi olan 76 hastadan oluşturduk. Bu grupta KDM ya da DMT'de ya da her ikisinde saptanan lezyonları; PY, MK, KK, NO, distorsiyon ve kitle olarak 6 parametre göre karşılaştırdık. Sonra bu hastaları histopatoloji sonucuna göre benign, yüksek risk, malign ve her iki yöntemden birinde saptanamayan olmak üzere 4 parametrede karşılaştırdık. İkinci gruba BIRADS III kategorisi içerisinde değerlendirilen 570 hasta dâhil edildi. Bu grupta ise KDM ve DMT'de ya da her ikisinde saptanan lezyonları da 6 parametreye göre karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: CDM enable acquisition of images from different angles at different depth levels in patients with dens fibroglandular tissue. Digital tomosynthesis (DT) helps avoid superposition of healthy and ill breast tissue. We aim to compare CDM and DBT images of preoperative lesions. Materials & Method: 646 patients with breast parenchymal pattern C and D were divided into two groups according to CDM and DBT results. The first group included 76 patients with CDM and DBT images suspicious of malignancy. 6 parameters were evaluated: parenchymal density, microcalcification, coarse calcification, nodulary opacity, distortion and solid lesion. Patients were classified into 4 histopathological groups: benign, high risk, malignant lesion and lesions not detectable in one of the two imaging methods. The second group included 570 BIRADS III- patients. Their CDM and DBT images were evaluated and they were divided according the 6 parameters.