Ödenek temininden sözleşme aşamasına kadar inşaat ihale uygulamaları
Construction adjudication applications from fund assurance to contact stage
  1. Tez No: 45515
  2. Yazar: GAMZE FATMA ERDİLLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖDENEK TEMİNİNDEN SÖZLEŞME AŞAMASINA KADAR İNŞAAT İHALE UYGULAMALARI Gamze F. ERDİLLER (YÜKSEK LİSANS TEZİ) HAZİRAN 1995 ÖZET Ülkemiz ekonomisi içinde toplam istihdam payı % 14 ve gayri safi milli hasıla içinde payı % 6 ile oldukça büyük yer tutan inşaat sektöründe; özellikle ve öncelikle kamu inşaatlarında projeciler, uygulayıcılar ve kontrol görevlileri arasında inşaat ihale uygulamaları yönünden farklılıklar gözlenmektedir. Yürürlükteki ihale yasası; alt ve üst yapı inşaatlarının gerçekleştirilmesini düzenlemenin yanısıra, gıda maddelerinin satınalınmasından kamuya ait göllerin, taş ocaklarının, kum ocaklarının, kiraya verilmesine kadar birbiriyle uygulama yönünden büyük farklılıklar gösteren hizmetlere ilişkin bölümleri kapsamında toplamıştır. Ödenek temininden kesin kabule kadar uzun ve oldukça çok ve farklı hizmetlerin ayrı kurumların birimlerince gerçekleştiriliyor olması çoğu kere, uygulamadaki anlaşmazlıkların yargıya intikaline sebep olmaktadır. İnşaat İhale Uygulaması kabaca birkaç bölüme ayrılabilir. Bu bölümlerden ilki sözleşme aşamasına kadar olanıdır. Bu çalışmada sözleşme aşamasına kadar olan yasa, yönetmelik, genelge ve yargı kararlan incelenmek suretiyle; ihale öncesi ödenek, arsa va proje temini ile ihale hazırlığı ve ihalenin gerçekleştirilmesi örnekleriyle incelenmiştir. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 17501 İhale, İnşaat İhale Kanunu 196 Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT 111
Özet (Çeviri)
GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY CONSTRUCTION ADJUDICATION APPLICATIONS FROM FUND ASSURANCE TO CONTRACT STAGE (M.Sc. Thesis) Gamze F. ERDİLLER JUNE 1995 ABSTRACT In construction sector forming which makes 14% of total employment share and 6 % of gross national income in our country economics a diffrence is observed in applying of construction adjudication application especially and primarily between applicators, controllers in public sector. The adjudication laws still being applied is including building water supply and sewage, irrigation and drainage construction; architectural construction besides buying food materials and hiring public's lakes, stone mines, sand mines which have great diffirences in applications. Implementation of large and different services from fimd assurance to contract stage by different parts of the association mostly causes court perception of disagreements in applications. Construction adjudication application can simply be seperated into several parts, first of which is upto contact stage. In this study, law upto contact stage where prepayment of adjudication building land and project suppliment and adjudication preperations by examples are examined by examining regulation, notice and judgement decisions. Science Code Key Words Page Number Adviser 17501 Adjudication, Construction Adjudication Law 196 Assist. Prof. Dr. Recep KANIT IV