Bilgisayar destekli bağlama kalıbı tasarımı
Computer aided fixture design
- Tez No: 45514
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ BA?LAMA KALIBI TASARIMI (Doktora Tezi) Ulvi ŞEKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1995 OZ Bağlama kalıbının temel amacı, iş parçasını, hızlı ve doğru biçimde yerleştirmek, uygun şekilde desteklemek ve emniyetli bir şekilde bağlamak suretiyle, aynı kalıpta üretilen parçaların, islenilen ölçü sınırlan içerisinde özdeşliğini sağlamaktır. Bağlama kalıplarının geleneksel tasarımı, bir uzmanın bilgi ve deneyimine bağlı olarak gerçekleştirilmekledir. Bilgisayar destekli (asarımda ise, uzman kişilerin yerini uzman programlar almıştır.“Uzman Sistem”adını verdiğimiz bu programlar, alanıyla ilgili kaynak bilgileri toplama, derleme ve yorumlama görevlerini üstelenerek, çok az deneyime sahip kişiler tarafından tasarım yapılmasına ortam hazırlamaktadır. Bu çalışmada, frezelenmek sureliyle işlenecek prizmatik parçalar için kullanılacak bağlama kalıplarının tasarımını gerçekleştirilebilen ve“US-BKT”adı verilen bir uzman sistem geliştirilmiştir. Sistemin oluşturulmasında, günümüzdeki esnek üretim sistemlerinin (EÜS) ihtiyacına uygun“Modüler Kalıplama”tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla, uzman sistemin bilgi tabanı, WDS-Wharton firmasının modüler kalıp elemanları kullanılarak oluşturulmuştur. US-BKT, iş parçasına ait, BDT ortamında çizilmiş iki boyutlu (2B) yapım resminden, yine iki boyutlu kalıp konfıgürasyonu oluşturabilecek biçimde geliştirilmiştir. Uzman sistem, yapım resminden işleme özelliklerini tayin edebilecek yapıda, özellik tanıma fonksiyonuna sahiptir. Yapılan örneklerden oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Delme ve Bağlama Kalıbı Tasarımı, Modüler Kalıplama, Bilgisayar Destekli Bağlama Kalıbı Tasarımı (BDBKT), Bilim Kodu : 625.02.07/225.05.0 1 Sayfa Adedi.148 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ercs SÖYLEMEZ
Özet (Çeviri)
VI COMPUTER AIDED FIXTURE DESIGN (Ph.D Thesis) Ulvi ŞEKER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY-1995 ABSTRACT The main purpose of a fixture is to locate the work part quickly and accurately, support it properly and hold securely, thereby ensuring that all parts produced in the same fixture will come out a like within specified tolerances. The conventional design of the fixture depend on the knowledge and experience of a domain expert. However, in the computer aided design, the expert programmes replace expert people. These programmes called as“Expert Systems”, by collecting, compiling and interpreting the source information related with the domain, provide that the people who have less experience are able to design the fixtures. In this study, an expert system named as US-BKT has been devoloped, which can cary out the design of fixtures that are used for milling of prismatic components. In the establishment of the system, the modüler fixturing technique which is more convenient for flexible manufacturing systems (FMS) has been used. For this objective, the knowledge base of expert system has been constituted by using the modular fixture elements of WDS Wharton Ltd. Co. The US-BKT has been developed in the capable form which can achieve two dimensional (2D) fixture configuration from the two dimensional production drawing that belongs to work part which has been drawn in CAD environment. The Expert System has the feature recognition function is in the structure capable of extracting the manufacturing feature information from production drawing. Quiet satisfactory results have been obtaines from several samples. Key Words : Jigs and Fixture Design, Modular Fixturing, Computer Aided Fixture Design (CAFD), Expert Systems (ES) Scientific Code : 625.02.07/225.05.01 Number of Pages : 148 Supervisor : Prof.Dr. Eres SÖYLEMEZ