Fibrozisin eşlik ettiği myelodisplastik/myeloproliferatif neoplaziler, fibrozisin eşlik ettiği myelodisplastik sendrom ve primer myelofibroz olgularında ASXL1 mutasyonu ve prognoza etkisi
The incidence and prognostic impact of ASXL1 mutations in myelodysplastic/myeloproliferative neoplasias&myelodysplastic syndrome with concurrent fibrosis and primary myelofibrosis
- Tez No: 455168
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET TÜZÜNER TUNCAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, fibrozisin eşlik ettiği myelodisplastik/myeloproliferatif neoplaziler (MDS/MPN), myelodisplastik sendrom (MDS) ve primer myelofibrozis-selüler faz (PMF-SF) gibi myeloid kök hücre hastalıklarında, morfolojik ayırıcı tanı özelliklerinin belirlenmesi ve bu hastalıklarda sık görülen ASXL1 mutasyonları ve protein ekspresyonunun prognoza etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL-YÖNTEM: 2008-2013 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı alan, fibrozisin eşlik ettiği, erişkin MDS/MPN, MDS ve PMF-SF hastaları taranarak 84 ardışık hastaya ait tüm kemik iliği aspirasyon ve biyopsileri çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalar, klinik, morfolojik parametreler, ASXL1 mutasyonu ve protein ekspresyonu açısından incelenmiş, bu parametrelerin birbirleriyle ve sağ kalımla ilişkisi araştırılmıştır. ASXL1 mutasyonlarına Sanger dizileme, protein ekspresyonuna immunohistokimya (İHK) yöntemleriyle bakılmış, sonuçlar karşılaştırılmıştır. BULGULAR: MDS ve MDS/MPN hastalarında, düşük hemoglobin, yüksek/düşük ferritin düzeyleri, kemik iliğinde çoğul displazi (≥2 dizi), displastik megakaryosit morfolojisi, yüksek blast oranları (≥%5, özellikle ≥%15-
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study is to identify the morphological criteria for the differential diagnosis of myeloid stem cell diseases such as myelodysplastic/myeloproliferative neoplasias (MDS/MPN) and myelodysplastic syndrome (MDS) with concurrent fibrosis and primary myelofibrosis-cellular phase (PMF-SF) and to determine the incidence and prognostic impact of ASXL1 mutations and protein expression in these patients. PATIENTS, MATERIALS AND METHODS: The bone marrow aspirations and biopsies of 84 consecutive adult patients diagnosed as MDS-F, MDS/MPN-F and PMF-SF at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Pathology Department between the years 2008-2013 were included in the study. Patients were evaluated according to clinical, morphological parameters, presence of ASXL1 mutations and protein expression. Correlations between these parameters and their prognostic value were investigated. Patients were examined for ASXL1 mutations by Sanger sequencing and protein expression by immunohistochemistry (IHC) and the results were compared. RESULTS: In MDS-F and MDS/MPN-F patients, low hemoglobin, high blast count (≥5%, especially ≥15%-