Küçük hücre dışı akciğer karsinomlarında PD-L1 ekspresyonu ve prognoza etkisi
PD-l1 expression in non small cell lung cancer and prognosis
  1. Tez No: 455169
  2. Yazar: SONGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞİM BÜGE ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KHDAK'lerde prognozda beklenen sağkalımları arttırmak ve mevcut tedavi yöntemleri ile desteklemek için immünoterapi yeni tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. PD-1/PD-L1 yolu ile tümörün immün sistemi baskıladığı saptanmış, bu yolu bloke eden antikorlarla tedavi edilen hastalarin yasam surelerinin daha uzun oldugu gorulmustur. Tümörde PD-L1 eksprese eden hastalarda sağkalım süresi daha kısa, ancak antiPD-1/PD-L1 antikoruna tedavi yanıtı daha fazla izlenmektedir. Bu çalışmada kendi KHDAK hasta populasyonumuzda PD-L1 ekspresyon durumunun, prognoza etkisi ve klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2001-2012 yılları arasında Cerrahpasa Tıp Fakültesi Gögüs Cerrahisi'de opere edilmiş, 107'si SHK, 72 'si AK, 29'u diğer KHDAK tipleri olmak üzere 208 olgu alınmıştır. PD-L1 (SP142 klonu-Roche/Ventana), parafin doku bloklarından alınan, tümörü en iyi şekilde temsil eden alanlardan oluşan mikrodizi parafin bloğundan elde edilen kesitlerine uygulanmıştır. • Çalışmamızda dört farklı eşik değer kullanıldı ve tüm klinik ve patolojik parametreler bu eşik değerlerden elde ettiğimiz PD-L1 sonuçlarıyla karşılaştırıldı. • PD-L1 oranları, eşik değerlere göre %5,8 ile %15,4 arasında değismekte olup, ≥%5 orta ve kuvvetli boyanma eşik değer alındığında PD-L1 %9,1 pozitif izlendi. • İmmünhistokimyasal boyanma heterojen izlendi. • PD-L1 pozitif olguların prognozu daha kötü bulundu (p:0,004
Özet (Çeviri)
Immunotherapy is a new kind of treatment option for NSCLC which aims to increase the survival rate with treatment. It was found that tumors that use PD-1 / PD-L1 path suppress the immune system. Patients who are treated with blocking antibodies at PD-1/PDL1 have prolonged survival time. It was observed that survival time in patients with tumors that have PD-L1 expression is shorter, but on the other hand response to anti-PD-1 / PD-L1 treatment is observed more in tumors that express PD-L1. The aim of this study was to determine the effect of the status of the PD-L1 expression for prognosis and to compare it with clinicopathological data in our own NSCLC patient population. This study consists of 208 case; 107 cases of squamous cell carcinoma, 72 adenocarcinoma, 29 other types of NSCLC-patinets who have been operated in Cerrahpasa Medical Faculty Chest Surgery between 2001-2012. Microarray block of the best areas of the tumor was formed. Immunohistochemical PD-L1 (SP142 clone-Roche/Ventana) antibodies were performed on these blocks. • In our study, we used four different thresholds. All clinical and pathological parameters were compared with the results we got from these thresholds. • PD-L1 rates are between 5,8% and 15,4% compared to the thresholds. When ≥5% moderate and strong staining is taken as the threshold, PD-L1 rate was observed 9,1%. • Immunohistochemical staining was observed heterogeneously. • PD-L1 positive cases were observed with poor prognosis (p = 0.004