Hodgkin hastalığında in situ hibridizasyon yöntemi ile Ebstein barr virüs varlığının saptanması
Ebstein barr virus detection with in situ hybridization method in hodgkin diseases
  1. Tez No: 91010
  2. Yazar: ASLI ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET HH, öncelikle LD'leri tutan, reaktif yangısal hücreler yanısıra, nekroz ve fibrozİsin eşlik ettiği bir zeminde yer alan neoplastik RS hücreleri ve diğer Hodgkin hücreleri ile karakterize malign lenfomadır. Yapılan bir çok epidemiyolojik araştırma, HH'nm görülme yaşının ve insidansmın sosyoekonomik koşullarla yalan ilgisi olduğunu ortaya koymuştur. Yoğun çalışmalara rağmen HH'nm etiyolojisi açıklığa kavuşturulamamıştır. HH'nm neoplazm gibi davranan, muhtemelen enfeksiyöz bir ajana karşı gelişmiş atipik inflamatuar reaksiyon olduğu, etyopatogenezde EBV yanısıra bcl-2 ve p53'ün de rol oynayabileceği düşünülmektedir. 1984-1999 yıllan arasında Anabilim Dalımızda 44 olguya HH tanısı kondu. Olguların 28'i erkek, 16'sı kadındı. Işık mikroskopik özelliklerine göre 16 olgu MSHH, 18 olgu NSHH, 7 olgu LHHH, 3 olgu LFHH olarak sınıflandırıldı. Etyopatogenezde sorumlu tutulan EBV'yi göstermek için latent enfeksiyonları da saptayabilmesi nedeniyle in situ hibridizasyon yöntemi kullanıldı. 44 olgunun 30'unda RS ve diğer Hodgkin hücrelerinde EBV saptandı. Kadın hastaların % 68.7'inde, erkek hastaların % 67. 8 'inde EBV bulundu. 15 yaşından küçük 7 olgunun tamamında, 60 yaşından büyüklerin çoğunda EBV'nin pozitif olduğu dikkati çekti. çlEBV pozitifliğinin RS ve diğer Hodgkin hücrelerinde EBV görülen olgularda daha fazla oranda olduğu gözlendi. EBV pozitifliği ile histopatolojik alttipler, cinsiyet, yaş ve CD45, CD20, CD30, CD 15 ve EMA ile immunohistokimyasal boyanma özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ancak, bu tür ilişkilerin sağlıklı bir biçimde ortaya konabilmesi için, daha geniş olgu gruplarıyla çalışılmalıdır. Çalışmamızda histopatolojik alttiplerin sayısı az ve dağılımları orantılı değildir. 52Edime ve çevresinin göç olayından fazla etkilenen bir bölge olmaması, hastanemizin Trakya Bölgesi'nde referans hastane olarak hizmet vermesi nedeni ile elde ettiğimiz bulguların bölgemizin genel yapısını yansıttığı söylenebilir. 53
Özet (Çeviri)
EBSTEIN BARR VIRUS DETECTION USING IN SITU HYBRIDIZATION METHOD IN HODGKIN' S DISEASE SUMMARY HD is a malignant lymphoma characterized with neoplastic cells lie RS and Hodgkin cells embedded in necrosis and fibrosis along with reactive imflammatory cells and shows lymph node predilection. In many studies concerning epidemyology, a close relationship between age, incidence, and socioeconomic conditions is revealed. The ethiology of HD is yet to be discovered despite hard work. It is thought that HD is a neoplasm-like acting atypical imflammatory reaction probably acquired against an infectious agent like EBV, and that bcl-2 and p53 could have played a role, as well. Betwen 1984 and 1999, 44 cases of HD were diagnosed in our department. Of them 28 were male and 16 were female patients. According to light microscopic features the cases were classified as MCHD (n=16), NSHD (n=18), LPHD (n=7), and LDHD (n=3). In situ hybridization was used in order to observe possible EBV infections. In 30 of the cases EBV was found within RS or other Hodgkin cells. In female patients the incidence was 68,7 % and in male patients it was 67,8 %. That all 7 patients younger than 15 years and most of the older than 60 years were EBV positive was worth a notice. plEBV positivity was higher in cases with EBV positive RS and other Hodgkin cells. No statistically significant relationship between EBV positivity, histopathological subtypes, age, gender, and immunohistochemical staining for CD45, CD20, CD30, CD 15 or EMA 54was found. Unfortunately larger case groups are needed for more accurate results. In our study the number of subtypes was low and not rationally distributed. Taking into consider the fact that Edirne is not one of the cities with high immigration rates, and that our hospital seres as the reference medical center, we can conclude that our findings reflect the general properties of the region. 55