Psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda başvuru için gecikme sebeplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of delay reason of patients admitted to psychiatric policlinics for application
- Tez No: 455174
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Günümüzde psikiyatrik ve/veya psikolojik rahatsızlıklar büyük toplumlarda %15 - 25 oranında görülmektedir. Bu sebepten dolayı o toplumda yaşayan hasta ve çevresindekiler maddi ve manevi kayıplar ile karşılaşırlar. Bu kayıpları azaltmak üzere genel topluma bu konuda farkındalık kazandırmak önem taşımaktadır. Bu araştırmada hastaların tedavi için psikiyatri polikliniğine başvurularındaki gecikme sebepleri araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine ilk kez başvuran hastalardan toplam 192 sayıda hasta alınmıştır. Katılımcılara öncelikle çalışmamız hakkında ön bilgi verilip sonrasında demografik bilgileri alınmıştır ve hasta ve / veya hasta yakını tarafından doldurulmak üzere 36 sorudan oluşan ''Development and psychometric properties the Barriers to Access to Care Evaluation scale (BACE) related to people with mental ill health'' anketi verilmiştir. Bulgular: Hastalar tarafından doldurulan anketlerden elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda anketteki başvuru için 36 gecikme sebebinden en çok 3 tanesinde anlamlı sonuca rastlanmıştır. Bu sonuçlar; 'hastanın bir probleminin olmadığı inancı', 'hastanın psikiyatriste güvensizliği' ve 'hastanın memnuniyetsizliği' şeklindedir. Sonuç: Subjektif unutkanlık grubunda HBB grubuna kıyasla yüksek suPAR düzeyleri saptanmış olması, suPAR'la ilişkili inflamasyonun, hastalığın preklinik evrelerinde nöropatogenezi geciktirebilecek olumlu bir etki sağlarken, hastalığın ileri evrelerinde inflamatuar mekanizmaların katastrofik bir döngü kazanması ile gelişen inflamatuar fonksiyon bozukluğuna katkı sağlıyor olabileceği düşünülebilir. Aynı zamanda HBB'da gözlenen düşük suPAR düzeylerine bu grupta saptanan düşük sigara tüketim oranlarının da etki etmiş olabileceği söylenebilir. suPAR'ın moleküler temeli ve fonksiyonlarının daha iyi anlaşılabilmesine yönelik yapılacak ileri araştırmalar ve uzun süreli izlem çalışmaları, molekülün AH'da erken tanı, preklinik aşamada değerlendirilen hastalar arasında hastalığın demansa dönüşüm riskinini belirleyebilme gücü, hastalığın evrelendirilmesi, prognozun belirlenmesi ve tedavi takibi açısından etki gücü ve kullanılabilirliğine yönelik ileri kanıtlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim : Nowadays %15-25 of people living in a crowded population have psychiatric or psychologic disorders. So patients and/or people living with the patients have to tolerate economic or psychologic problems. Giving people aduquate information about this may be useful considerably. In this research our purpose is to search about the reasons making psychlogic and/or psychiatrically patients, delay in requesting help. Method : In our research we asked 192 patients to fill a questionnaire composed of 36 questions. The patients or their families replied these questionnairs. We took our questionnair ''Development and psychometric properties the Barriers to Access to Care Evaluation scale (BACE) related to people with mental ill health''. Findings : Questionnaire replied by patients were analized by SPSS programe and results founded to be more considerable were 'the patients mistrust about the psychiatrist', 'the patients belief about having no psychiatric problem' and 'the patients dissatisfaction' totally.