Hemiparezik serebral palsili çocuklarda elastografi yöntemi ile kas spastisitesinin değerlendirilmesi ve tedavi algoritmasının belirlenmesi
The evaluation of spasticity with elastography and establishing a treatment algorithm in children with hemiparesic cerebral palsy
  1. Tez No: 455175
  2. Yazar: BARIŞ GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
AMAÇ: Serebral palsi (SP), çocukluk çağının en sık görülen nöromusküler bozukluğudur. Beyinde nonprogresif bir hasar sonucunda gelişen motor disfonksiyon ile karakterize bu hastalık klinikte çoğunlukla spastisite ile karşımıza çıkar. Spastisitenin azaltılması için botulinum toksini enjeksiyonu sıkça uygulanan bir yöntemdir. Ultrasonografi alanında yeni bir gelişme olan elastografi yöntemi ile adele sertliğinin belirlenebildiği tespit edilmiştir. Bu tezin amacı hemiparezik SP hastalarındaki gastroknemius adele sertliğinin botulinum toksini enjeksiyonu öncesi ve sonrasında elastografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve bir tedavi algoritması oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran ve gastroknemius adelesine botulinum toksini enjeksiyonu planlanan SP hastalarından rastgele seçilen 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalara enjeksiyon öncesi, sonrası 3. hafta ve 3. ayda her iki gastroknemius adelesine shear wave elastografi (SWE) çekildi. Hemiparezik hastalarda karşı bacak kontrol grubu olarak alındı. Klinik değerlendirme amacı ile hastaların Modifiye Ashworth Skala (MAS) değerleri kaydedildi. BULGULAR: Dizin ekstansiyonda, ayak bileğinin pasif dorsifleksiyonda olduğu pozisyon ile hastanın ekstremiteleri üzerine yük verecek şekilde ayakta durduğu pozisyonda adele medial başının elastografik değerleri ile enjeksiyon öncesi ve sonrası 3. hafta ile 3.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cerebral Palsy (CP) is the most common neuromuscular disorder in children and it is characterized by a dysfunction in movement and posture. Botulinum toxin injection is a treatment method used for muscle spasticity in patients with CP. Elastography is a new method which is used for measuring muscle stiffness. This study aims to evaluate the gastrocnemius muscle stiffness in hemiparetic cerebral palsy patients before and after botulinum toxin injection by using the elastography method and contribute to establishment of a treatment algorithm. MATERIALS AND METHODS: The participants of this study were chosen from the patients of Istanbul University, Cerrahpasa School of Medicine, Orthopaedics and Traumatology Department. Among the patients on whom botulinum injection to gastrocnemius muscle was planned, 30 patients were randomly selected. Elastography of both gastroknemius muscles were taken before the injection of botulinum toxin, in the 3rd week and 3rd month after the injection. Simultaneously with the elastography, Modified Ashworth Scale (MAS) values were noted. In hemiparetic patients, contralateral legs were taken as the control group.