Semptomatik diz osteoartritinde nöropatik ağrının sıklığı ve ultrasonografik bulgular, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve depresyon ile ilişkisi
Neuropathic pain frequency in symptomatic knee osteoarthritis and its relationship with ultrasonographic findings, function, quality of life and depression
  1. Tez No: 455173
  2. Yazar: SARMAD HUSSAIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Diz OA'da ağrı genellikle nosiseptif ağrı olarak sınıflandırılır. Ancak, radyolojik bulgular ile hasta yakınması arasındaki zayıf ilişki, ağrı kaynağının multifaktöriyel olduğunu göstermektedir. Çalışmanın amacı; semptomatik primer diz OA'da nöropatik ağrı varlığını araştırmak, nöropatik ağrı ile ultrasonografik bulgular, fonksiyon, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir Gereç ve yöntemler: Çalışmaya diz ağrısı şikayeti ile başvuran, 40 yaş üstü, ACR kriterlerine göre primer diz OA tanısı olan 122 hasta dahil edildi. Nöropatik ağrı tanısı için DN4 skalası kullanıldı. Ağrı ve fonksiyonel durum NRS (Nümerik Değerlendirme Skalası) ve WOMAC ile, yaşam kalitesi SF-12 ile, depresyon Beck Depresyon Ölçeğiyle, dizde basınç ağrı eşiği algometreyle değerlendirildi. Tüm hastalar radyografik ve ultrasonografik olarak değerlendirildi. Bulgular: 122 hastanın yaş ortalaması 63,28 ± 9,05 idi. 122 hastanın 25 (%20,5)'inde nöropatik ağrı saptandı. Nöropatik ağrısı olan grup (n=25) ile nöropatik ağrısı olmayan grup (n=97) arasında cinsiyet, yaş, VKİ, şikayet süresi, radyolojik evre, DM, Beck depresyon skoru, SF-12 mental skoru, basınç ağrı eşiği ve ultrasonografik skor açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Pain in OA classified as nociceptive pain. However, the weak relationship between radiographic findings with patient complaint, indicates a multifactorial nature of pain. We aimed to investigate neuropathic pain (NP) frequency in patients with primary knee OA and evaluate the relationship of NP with ultrasonographic findings, functional status, quality of life (QoL) and depression. Material and Methods: 122 patients over 40 years old with knee pain and diagnosed as primary knee OA according to ACR criteria were included. DN4 scale used for NP diagnosis. For pain and functional status evaluation NRS (Numeric Rating Scale) and WOMAC, for QoL SF-12, for depression Beck Depression Inventory (BDI) were used. Pressure pain threshold (PPT) at knee was meassured using a pressure algometer. All patients were evaluated radiographically and ultrasonographically. Results: 122 patients' mean age was 63,28±9,05. NP was defined in 25 (20,5%) patients. In terms of gender, age, BMI, symptom duration, radiological grade, DM, BDI, SF-12 mental , PPT and ultrasonographic score no significant difference was found between the group with (n=25) and without (n=97) NP (p>0,05).