Hafif evre alzheimer hastalığı, hafif bilişsel bozukluk ve subjektif unutkanlığı olan hastalarda kan nesfatin-1 düzeylerinin karşılaştırılması
Hafif evre alzheimer hastaliği, hafif bilişsel bozukluk ve subjektif unutkanliği olan hastalarda kan nesfatin-1 düzeylerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 455192
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Alzheimer Hastalığı (AH) ile beslenme davranışı ve metabolizma değişiklikleri arasında güçlü bir ilişki vardır. Leptin, ghrelin ve yeni olarak nesfatin-1 öğrenme ve bellek ile ilişkilendirilmiştir. Leptin ve AH ilişkisine değinen bazı çalışmalar vardır ancak nesfatin-1 için yoktur. Bu yüzden, subjektif unutkanlık, hafif bilişsel bozukluk (HBB) ve erken evre AH olan hastalarda kan nesfatin-1 seviyelerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Tarama testlerinden sonra, 92 katılımcı çalışmaya dahil edildi (subjektif unutkanlık için n=32, HBB için n=31 ve AH için n=29). Kan nesfatin-1 seviyelerini ölçmek için ELİSA kiti kullanıldı. Bulgular: Ortalama nesfatin-1 düzeyi subjektif unutkanlık grubunda HBB grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek saptanmışken (Z=-2.634 p=0.008), HBB ve AH grubu arasında (Z=-1.970 p=0.049) ve subjektif unutkanlık ve AH grubu arasında (Z=-0.546 p=0.585) kan nesfatin-1 düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Gruplar arasında metabolik parametreler açısından anlamlı farklılık saptanmadı (HDL, TG, açlık glukozu, kan basıncı, beden kitle indeksi ve bel çevresi) (hepsi için p>0.05). Subjektif unutkanlık grubunda nesfatin-1 seviyesi ve geri sayım menzili arasında anlamlı olma trendinde pozitif korelasyon varken (rs=0,360 p=0,055), nesfatin-1 seviyesi ve mantıksal bellek 2 testi arasında anlamlı olarak pozitif korelasyon vardı (rs=0,416 p=0,025). Sonuç: Bu çalışma bilişsel yakınma veya bilişsel işlevlerdeki bozulma ile nesfatin-1 ilişkisini araştıran ilk çalışmadır. Diğer nöropeptitlerde olduğu gibi, nesfatin-1 seviyesi subjektif unutkanlık grubunda, HBB grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek ölçüldü. Nesfatin-1 bellek ile ilişkili görünmektedir ve nöroprotektif etkileri olabilir. AH ve nesfatin-1 arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aims: Alzheimer's disease (AD) is strongly related with feeding behaviors and alteration of metabolism. Appetitive peptides such as leptin, ghrelin and recently nesfatin-1 are suggested to be related with learning and memory. There are some studies about relation between leptin and AD but no study about nesfatin-1. Thus, we aim to compare blood nesfatin-1 levels in people with subjective memory complaint (SMC), mild cognitive impairment (MCI) and mild AD. Methods: After screening tests, 92 participants enrolled in the study (n=32 for SMC, n=31 for MCI and n=29 for AD). ELISA kit was used to measure the blood level of nesfatin-1. Results: Mean nesfatin-1 levels were found significantly higher in SMC group than MCI (Z=-2.634 p=0.008) while there is no significant difference between MCI and AD (Z=-1.970 p=0.049) and SMC and AH (Z=-0.546 p=0.585). Between groups there were no significant differences according to metabolic parameters (HDL, TG, fasting glucose, blood pressure, body mass index and waist circumference) (for each, p>0.05). There was a trend of significant correlation between nesfatin-1 levels and digit backward test (rs=0,360 p=0,055) and significant correlation between nesfatin-1 levels and logical memory 2 test (rs=0,416 p=0,025) in people with SMC. Conclusion: This study is the first studying the association of blood nesfatin-1 levels and cognitive complaints or decline. As seen in other appetitive neuropeptides, nesfatin-1 level measured higher in SMC group than MCI group. Nesfatin-1 seems to associate with memory and may have neuroprotective roles. Further studies are needed to understand relation between nesfatin-1 and AD.