Hafif evre alzheimer demans, hafif bilişsel bozukluk ve subjektif unutkanlığı olan yaşlı hastalarda plazma solubl ürokinaz-tip plazminojen aktivatör reseptör (supar) düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the supar levels between individuals with subjective cognitive decline, mild cognitive impairment, early stage alzheimer's disease
  1. Tez No: 455193
  2. Yazar: GİZEM ÇETİNER BATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Alzheimer Hastalığı patogenezinde inflamasyon önemli rol oynamaktadır. suPAR molekülü inflamatuar etkinliği yansıtır. Bu çalışmada amacımız, yeni tanı konmuş, tedavi başlanmamış hafif bilişsel bozukluk, hafif evre Alzheimer hastaları ve subjektif unutkanlığı olanlarda plazma suPAR düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza 32 subjektif unutkanlık, 31 hafif bilişsel bozukluk ve 29 hafif evre Alzheimer Hastalığı olan 92 hasta alınmıştır. Katılımcılar öncelikle mini mental test, klinik demans derecelendirme ölçeği, geriatrik depresyon ölçeği ve Hachinski iskemi skalası ile taranmış, ardından sözel bellek süreçleri, sayı menzili, sözel akıcılık, mantıksal bellek, Stroop ve saat çizme testleri uygulanmıştır. Plazma suPAR seviyeleri ELİSA kit kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 74.13±6.50 yıl bulundu. Sigara kullanımı subjektif unutkanlık ve Alzheimer Hastalığı grubunda hafif bilişsel bozukluk grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksekti (p= 0.049). suPAR düzeyi subjektif unutkanlık grubunda hafif bilişsel bozukluk grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek saptanmışken (p=0.014), subjektif unutkanlık ve Alzheimer Hastalığı grubu arasında (p=0.386) ve hafif bilişsel bozukluk ve Alzheimer Hastalığı grubu arasında (p=0.110) plazma suPAR düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Subjektif unutkanlık grubunda hafif bilişsel bozukluk grubuna kıyasla saptanan yüksek suPAR düzeyleri, hastalığın preklinik aşamalarında aktiflenen inflamasyon varlığını gösteriyor olabilir. Düşük sigara tüketim oranları da hafif bilişsel bozuklukta görülen suPAR düzeyi düşüklüğüne neden olabilir. İleri prospektif çalışmalar Alzheimer Hastalığı'ndaki inflamasyonda suPAR'ın rolünün anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Inflammatory mechanisms have a causal role in Alzheimer's Disease pathogenesis. suPAR molecule reflects the inflammation. The aim of this study is to assess plasma suPAR levels in drug-naive individuals with mild cognitive impairment, subjective cognitive decline and early stage Alzheimer's Disease who have been diagnosed recently. Methods: We recruited 92 individuals who have subjective cognitive decline (n=32), mild cognitive impairment (n=31) and early stage Alzheimer's Disease (n=29). The participants were screened out with Mini-Mental State Examination, Clinical Dementia Rating Scale, Geriatric Depression Scale and Hachinski Ischemic Scale; then assessed with verbal learning test,digit span, verbal fluency, logical memory, Stroop, clock drawing tests. Plasma suPAR levels were measured using a commercial ELISA kit. Results: The mean age of the participants was 74.13±6.50 years. Tobacco consumption were statistically higher in individuals with subjective cognitive decline and Alzheimer's Disease patients than individuals with mild cognitive impairment (p= 0.049). suPAR levels is significantly higher in individuals with subjective memory complaints than individuals with mild cognitive impairment (p=0.014) while no significances were detected between patients with Alzheimer's Disease vs subjective cognitive decline group (p=0.386) or patients with Alzheimer's Disease vs mild cognitive impairment group (p=0.110). Conclusion: High levels of suPAR in subjective cognitive decline group than mild cognitive impairment group may show the inflamation in preclinical phase of disease. Also the lower tobacco consumption in mild cognitive impairment group may be the reason of the lower suPAR levels. Further prospective studies will help to understand the role of suPAR in inflammation in Alzheimer's Disease.