Hafif evre alzheimer demans, hafif bilişsel bozukluk ve subjektif unutkanlığı olan yaşlı hastalarda dna topoizomeraz-ıı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of dna topoisomeraz-ii levels in elderly with early-stage alzheimer dementia, mild cognitive impairment and subjective cognitive decline
  1. Tez No: 624007
  2. Yazar: KONUL GARAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Psikiyatri, Geriatrics, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Alzheimer Hastalığı (AH) ile apoptozis arasında güçlü bir bağlantı vardır. Yaşlanma ve beynin fonksiyonel aktivitesindeki dejenerasyonu etkileyen majör faktörler DNA'nın azalmış onarım potansiyeli ile ilişkilidir. Sıçanlarda tek zincir kırılmaları ve çift sarmal kırılmalarının yaşla ilişkili bir şekilde nükleer DNA'da arttığı gösterilmiştir. DNA lezyonları non-homolog uç birleştirme ve homolog rekombinasyon yolakları ile onarılmaktadır. TopoII'in bu yolakları ile ilişkili olabileceği görülmüş. Sanoff ve ark TopoII inhibitörleri olan antrasiklin grup kemoterapi ajanlarının, hücre yaşlanma biyomarkerlerini arttırdığını ve moleküler yaşlanmayı tetiklediğini göstermişler. Kemoterapi sonrası hipokampal nörogenezisin azaldığı ve enflamasyonun arttığı bildirilmiştir. TopoII inhibitörlerinin oluşturduğu etkilerin AH patogenezi ile benzer olması bize AH patogenezinde TopoII enziminin bir rolü olabileceğini düşündürdü. Yöntem: Bellek şikayeti olan 84 katılımcı tarama testlerinden sonra katılımcılar üç gruba ayrıldı: subjektif unutkanlık grubu (n=27), HBB (n=31), erken evre AH (n=27). Kan TopoII seviyelerini ölçmek için ELISA kiti kullanıldı. Sonuç: Katılımcıların ortalama yaşı 74,46±6,66 yıl idi. Subjektif unutkanlığı olanların eğitim düzeyi HBB ve erken evre AH olanlara göre belirgin yüksekti (X 2 =11.137 df=2 p=0.002). Ortalama TopoII düzeyi subjektif unutkanlık grubunda 7,30±3,54 ng/ml, HBB grubunda 6,97±3,94 ng/ml ve erken evre AH grubunda 6,88±3,28 ng/ml olarak değerlendirildi. Üç grup arasında anlanmlı bir fark saptanmadı (p=0,903).
Özet (Çeviri)
Aim: There is a strong association between Alzheimer's Disease (AD) and apoptosis. Major factors affecting aging and degeneration in the functional activity of the brain are associated with reduced repair potential of DNA. Single chain breaks and double helical breaks have been shown to increase in nuclear DNA in rats. DNA lesions are repaired by non-homologous end joining and homologous recombination pathways. TopoII has been associated with these pathways. Sanoff et al. demonstrated that TopoII inhibitors, such as anthracycline group chemotherapy agents, increase cell aging biomarkers and trigger molecular aging. After chemotherapy has been reported reduced hippocampal neurogenesis and increased inflammation. The effects of TopoII inhibitors are similar to those of AD pathogenesis, suggesting that TopoII may play a role in the pathogenesis of AD. Method: After screening phase of 84 participants with memory complaints, participants were divided into three groups: those with subjective complaints (n = 27), MCI (n = 31), and early stage AD (n=27). To measure TopoII levels was used ELİSA kit. Results: The mean age of the participants was 74,46 ± 6,66. The educational level of th subjective cognitive decline was significantly higher than MCI and early stage AD group (X 2 =11.137 df=2 p=0.002). The mean level of TopoII was 7,30 ± 3,54 ng/ml in the subjective cognitive decline group, 6,97 ± 3,94 ng/ml in the MCI group and 6,88 ± 3,28ng/ml in the early stage AD group. There was no significant difference between the three groups (p = 0,903).