Talus osteokondral lezyonlarının tedavisinde uygulanan AMIC yönteminin sonuçları
Results of the treatment of talar osteochondral lesions with the AMIC procedure
  1. Tez No: 455194
  2. Yazar: SERVET ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TAHİR ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş AMIC eklem kıkırdağı onarımında biyolojik bir tedavi seçeneğidir. İki tabakalı kollajen I/III membran uygulaması ile mikrokırık cerrahisinin kombine edilmesini içermektedir. Bu teknik tek seansta subkondral kemik iliğinden elde edilen kan pıhtısının stabilize edilerek korunmasını ve kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelere nitelikli bir rejenerasyon odası sağlar. Materyal ve Metot Çalışmamızda 2011-2016 yılları arasında AMIC cerrahisi sonrası ortalama 19 (12-46) ay takip edilen 28 hasta değerlendirildi. Tüm hastaların VAS ve AOFAS değerleri hesaplanarak hasta kliniği ile karşılaştırıldı. Ayrıca takip süresi 1 yılı aşmış 7 hastaya MRG yapılarak MOCART ve dGEMRIC skorlama sistemleri ile hastalar değerlendirildi. Bulgular VAS ve AOFAS değerlerinin tüm hastalarda belirgin olarak iyileştiği gözlenmiş olsa da bu skorlarla yaş, sigara, primer/revizyon cerrahisi olması, cerrahi yaklaşım, travma ve lezyon çapı ile ilişkilendirilemedi. Alt gurup incelemesinde spor yapan hastaların skorlarının spor yapmayanlara göre anlamlı olarak daha iyi olduğu bulundu. Yapılan MRG değerlendirmesinde MOCART'la klinik sonuçlar arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. dGEMRIC değerlendirmesinde rΔR1 klinik sonuçlarla korelasyon sağlamamış olmasına rağmen referans kıkırdakla onarım dokusunun içeriği arasında büyük benzerlik saptandı. Sonuç AMIC cerrahisi; ucuz olması, tek seansta yapılması, greft gereksinimi olmaması, hasta memnuniyetinin yüksek olması ve özellikle radyolojik kıkırdak değerlendirmesinde en az diğer biyolojik yöntemler kadar kıkırdak iyileşmesi sağlaması yönüyle, talustaki 1,0-3,0 cm çaplı kıkırdak yaralanmalarının tedavisinde genç ve yaşlı hastalarda, kısa ve uzun vadede güvenle kullanılabilecek bir yöntemidir. dGEMRIC skorlama sistemi girişimsel olmayan bir yöntem olması bakımından onarım dokusunun değerlendirmesinde biyopsi yerine kullanılmaya aday bir yöntemdir. Fakat bunun için daha geniş toplumlarda histolojik ve biyokimyasal incelemeler ile karşılaştırılmaya ihtiyaç duyulduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Introduction AMIC is a treatment modality in articular cartilage repair. This procedure includes the two-layered collagen I/III membrane application combined with microfracture. In single session; regeneration room is established for the mesenchymal stem cells from bone marrow, stabilization and protection of the subchondral bone derived blood clot is tried to be achieved. Material and Method In our evaluation, we included 28 patients with mean 19 (12-46) months follow-up who underwent AMIC surgery between the years of 2011-2016. Included patients are evaluated by VAS and AOFAS to understand the clinical situation. 7 patients with more than 1 year of follow-up are also evaluated by MOCART and dGEMRIC scoring systems with their MRI. Findings VAS and AOFAS were significantly improved in all our patients, but age, smoking, primer vs. revision surgeries, surgical approach, trauma and lesion width were not correlated with these scores. Between the subgroups of preoperative sportively active and passive patients, these two scores were significantly improved in favor of active patients. MRI measurement of MOCART was not significantly correlated by clinical evaluation. Even though dGEMRIC result of rΔR1 was not correlated by clinical evaluation; the measurements of reference cartilage and repair tissue had shown similarity. Result AMIC surgery is an approved treatment modality for short- and long-term for young and elderly patients with 1,0-3,0 cm localized lesions in talus. Because of its cost-effectiveness, achievable by single session, no need for grafting, with high patient satisfaction and especially improved radiological cartilage evaluation had proven to be as successful as the other biologic treatment options. dGEMRIC scoring system is an ideal candidate to be used instead of biopsy for its non-invasive nature. But for its validation, large population based histologic and biochemical evaluations are clearly needed.