Primer glomerülonefritli hastalarda demografik, klinik özellikler, sağ kalımı etkileyen faktörler: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi deneyimi
Demographical, clinical characteristics and survival factors in patients with primary glomerulonephritis: Cerrahpasa Medical Faculty experience
  1. Tez No: 455195
  2. Yazar: NAİL PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Primer glomerülonefritler farklı alt tipleri olan nadir görülen hastalıklardır. kürlerinin zor olması, immünsüpresif tedavi gerektirmeleri, hastalığa ve tedavilere bağlı ciddi morbiditelerin görülmesi ve SDBY'ne ilerlemeleri açısından halen önemli bir sağlık sorunudur. Bu tez çalışmasında, Ocak 2000 ile Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı'nda primer GN tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların demografik ve klinik özelliklerini, sağkalımlarını ve sağkalımlarını etkileyen faktörler retrospektif olarak araştırılmıştır. Toplam hasta sayısı 485 olup, hastaların 265'i erkek (% 55), 220'si (% 45) kadındır Hastalara tanı koyulduğunda yaş ortalaması 38,5 ± 15,1 olup hastaların yaş aralığının 18 - 77 arasında olduğu görüldü Çalışmamızda en sık biyopsi endikasyonu nefrotik sendromdur (% 53,2) Histopatolojik olarak en sık tanı (% 33,2 ) İgA-N ) 2.FSGS (% 19,6) 3.MGN (% 10,9) dir . Tanı sonrası ortalama takip süresi 59,1 ± 48,5 aydır Takipte 48 hasta ölmüş ,95 hastada (%20) SDBY gelişmiştir. Erkek cinsiyet, tanı koyulduğunda sistemik hipertansiyonun olması, nefrotik düzeyde proteinüri olması ve histolojik tanının kresentik GN olması renal sonlanımı olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.. İmmünsüpresif tedavilerin renal ve hasta sağlkalımı üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir
Özet (Çeviri)
Primary Glomerulonephritis are rare diseases with different subtypes. They still constitute a significant healt problem because a complete cure is hard to attain, requirement immunosuppressive therapy is high, serious co-morbidities occur due to the disease itself and therapies and they progress to ESRD. In this study, patients diagnosed with primary glomerulonephritidis between January 2000 and June2016 at İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Internal Medicine-Nephrology have been analyzed regarding their demographic and clinical charateristics, survival rates and the factors that affect their survival. Of the 485 patients included, 265 were male (%55) and 220 were female (%45). Mean age of diagnosis was 38,5 ± 15,1 and age range was 18 to 77. The most frequent indication for biopsy is found to be nephrotic syndrome. The most common histopathological dignosis are respectively IgA-N (%33,2), FSGS (% 19,6) and MGN (% 10,9). On clinical follow up 48 patients died and 95 patients (%20) progressed to ESRD. It is observed that male sex, systemic hypertention at the time of diagnosis, proteinuria at nephrotic range and the histological diagnosis being crescentic glomerulonephritis contribute negatively to renal survival. Immunosuppressive therapies do not have a significant effect on renal and patient survival.