Sevofluran anestezisi altında cerrahiye bağlı pro-inflamatuar yanıtının diyabetik ve non-diyabetik sıçanlarda karşılaştırılması
Comparison of surgery induced proinflamatory cytokine response on diabetic vs non-diabetic rats under sevoflurane anesthesia.
  1. Tez No: 455198
  2. Yazar: AGIL BALAKISHIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diyabetin cerrahiye bağlı proinflamatuar yanıtı ne denli değiştirdiğini araştırmak amacıyla bu deneysel çalışmada sevofluran anestezisi altında cerrahiye bağlı oluşan enflamatuar yanıtının diyabetik ve non diyabetik sıçanlarda karşılaştırdık. Çalışmamıza ağırlıkları 250-350 gr arsında değişen Wisther Albino türü 40 sıçan dahil edildi. Denekler 4 gruba ayrıldı. Tüm grupdakı deneklere sevofluran anestezisi uygulandı. Diyabetik gruplardaki deneklere (n=20) intraperitoneal 65mg/kg streptozotosin verilerek diyabet oluşturuldu. Tüm deneklerin başlangıç ağırlıkları, 48. saat kan şekeri (KŞ) düzeyleri ölçüldü. Plazma KŞ 200 mg/dL üzerinde olan denekler diyabetik kabul edildi. 30 gün sonra cerrahi grupta olan deneklere (n=20) anestezi altında laparatomi yapıldı. 120 dk sonunda deneklerin tümünden toraks açılarak intrakardiak kan kolleksiyonu yapıldı. Diyabetik gruptaki deneklerde çalışma süresince belirgin ağırlık kaybı gözlendi (p=0.005). Cerrahi uygulanan sağlıklı sıçanlarla karşılaştırıldığında diyabet+cerrahi grubunda postop kan şekeri düzeyleri belirgin olarak yüksek bulundu (p=0.005). İnterlökin ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde IL-6 plazma düzeylerinin her iki diyabetik grupta diyabetik olmayan grupla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p=0.002). IL-1β plazma düzeyleri diyabetik olmayan ve cerrahi uygulanmayan grup (SNDNC) ile karşılaştırıldığında diyabet+cerrahi grubunda (SDC) anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,049). TNF α plazma düzeyi her nekadar istatistiksel anlamlığa ulaşmasa da diyabet+cerrahi grubunda yüksek bulundu. Sonuçların denek sayısının fazla olduğu insan çalışmaları ile desteklenmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In order to analyze to what extend diabetes changes surgical pro inflammatory response, we differentiated inflammatory response to surgery under sevoflurane anesthesia in diabetic and non diabetic rats in our experimental study.Our study include 40 Wisther Albino kind, male rats which is weighted 250-350 gr. Subjects divided to four group. For all group received sevoflurane anesthesia Sevoflurane anesthesia was done for all four groups. Meanwhile, intra- peritoneal streptozotosin 65 mg/kq used in all diabetes group subjects (n=20) in order to create diabetes. Beginning weight and in 48th hour blood glucose was checked for all subjects. Those who have blood glucose up to 200 mg/dl accepted as a diabetes. After 30 day, rats (n=20) which belong to surgical group underwent laparotomy with sevoflurane anesthesia during 120 minute.For non- surgical group rats sevoflurane anesthesia used during 120 minute without laparotomy. At the end of 120 minute intra- cardiac blood collection was made for all rats under the sevoflurane anesthesia. Preop and postop blood glucose and preop weight was checked for all rats. Marked weight loss (p= 0,005) observed in diabetic group rats. (p= 0.005). Considering plasma interleukin measurement results, IL-6 plasma levels was significant high in two diabetes group compared with non-diabetic groups (p= 0,002). Furthermore, in contrast to non diabetes and non surgical group IL-1ß plasma levels was prominent high in diabetic+ surgical subjects (p=0,049). However TNF α levels did not reach to statistical significance, but it was high in diabetes+ surgical groups. We believe that, results need to support with human trials which have more subjects.