Prostat kanserinde GA-68-PSMA PET/BT ile primer tümör ve metastazlarının araştırılması ve histopatolojik ilişkisinin belirlenmesi
İnvestigation and determination of relationships between histopathological findings and GAS-68-PSMA PET/CT findings in primary and metastatic prostate cancers
- Tez No: 455197
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KABASAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Afshar Oromieh ve arkadaşları Ga-68-PSMA PET/BT'yi prostat kanseri hastalarında uygulamış ve hastaların % 83,8'inde pozitif patolojik görüntüler elde etmişlerdir ve metastataik lezyonları saptamada F-Cholin PET/BT'ye göre daha üstün bulmuşlardır. Ancak literatürde histopatolojik ve immünohistokimyasal bulgularla Ga-68-PSMA PET/BT bulguları arasındaki ilişkiyi irdeleyen çalışma henüz yoktur. Mevcut çalışmamızda bu konu üzerinde araştırma yaptık. Toplam 509 hastaya çekilen Ga-68-PSMA PET/BT'nin %78,8'inde patolojik tutulum tespit ettik. 241 hastada kemik veya lenf nodunda patolojik tutulum saptarken %38,2'sinde sadece lenf nodunda, %29,9'unda sadece kemikte ve % 32'sinde lenf nodu ve kemikte patolojik tutulum saptanmış olup bu bulgular Pca'nın metastaz yeteneği açısından 2 farklı alt tipi olduğunu düşündürmektedir (osteofilik ve lenfofilik tipler). Ayrıca radikal prostatektomiden sonra takipte Ga-68-PSMA PET/BT görüntülemesi yapılan 105 hastanın 17'sinde pelviste prostat lojunda lokal nüks düşündüren tutulum saptadık. Histopatolojik bulgulardan GLS, perinoral invazyon ve periprostatik invazyon ile Ga-68-PSMA PET/BT görüntülemesinde metastatik lenf nodu tutulumu arasında anlamlı ilişki saptadık. Histopatolojik olarak mesane boynu invazyonu ile Ga-68-PSMA PET/BT'de vezikülo seminaliste tutulum arasında anlamlı ilişki olduğunu gözledik. İmmünohistokimyasal bulgulardan PAP boyama pozitifliği ve PSA boyama pozitifliği ile Ga-68-PSMA PET/BT görüntülemesinde metastatik lenf nodu tutulumu arasında anlamlı ilişki saptadık, ayrıca PAP boyama pozitifliği ile Ga-68-PSMA PET/BT'de seminal vezikülde patolojik tutulum arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptadık. Ga-68-PSMA PET/BT'in vesikülo seminalise invazyonu gösterebileceğini ortaya koyduk. Radikal prostatektomi olan hastaların takibinde Ga-68-PSMA PET/BT görüntülemelerinden elde edilen bulgulara dayanarak radikal prostatektominin hastalık seyrinde lenf nodu metastazını önleyemeceğini literatür verilerine uygun olarak tekrar ortaya koymuş olduk. Çalışmamızda Ga-68-PSMA PET/BT'in düşük PSA değerlerinde dahi nüks-metastatik lezyonları saptama yeteneğini tekrar vurgulamış olduk.
Özet (Çeviri)
Afshar Oromieh et al used Ga-68-PSMA PET/CT in prostate cancers (Pca) and distinguished pathologic lesions in 83.8% of patients, they found Ga-68-PSMA PET/CT superior to F-cholin PET/CT in detecting metastatic lesions in patients with biochemical recurrence despite low PSA levels. There is not any study to investigate the relationship between histopathological-immunohistochemical findings and Ga-68-PSMA PET/CT findings, our study campaired histopathological-immunohistochemical findings with Ga-68-PSMA PET/CT findings. In 509 Ga-68-PSMA PET/CT images of patients with Pca we detected pathologic findings in 78.8% of images. In 241 patients with pathological radiopharmacy accumulation in bone or lymph nodes, pure lymph node, pure bone and mixed bone and lymph node lesions seen respectively in 38.2 %, 29.9% and 32% of patients, we resulted that Pca has 2 different lymphophilic and osteophilic types. Ga-68-PSMA PET/CT illustrate seminal vesicle invasion in 5.6% of patients without radical prostatectomy (RP) and local recurrence in 16.2% of patients with RP history. There is a correlation between histopathological findings such as GLS, perinoral invasion, periprostatic invasion and pathologic lymph nodes founded by Ga-68-PSMA PET/CT and also correlation is between histopathologically bladder neck invasion and vesica seminalis invasion in Ga-68-PSMA PET/CT. Statistically there is a relationship between PAP and PSA staining and pathologic lymph node finding in Ga-68-PSMA PET/CT, PAP staining and seminal vesicle invasion in Ga-68-PSMA PET/CT and AMACR staining and pathologic bone activity in Ga-68-PSMA PET/CT. We showed Ga-68-PSMA PET/CT ability to detect metastatic lesions despite low PSA levels and RP unability to prevent lymph node metastasis.