Makroekonomik bir yaklaşım olarak rasyonel beklentiler hipotezi
- Tez No: 4552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rasyonel Beklentiler yaklaşı mının makroekonomik analize getirdiği yeniliklerin ince lenmesidir. Bu amaçla yaklaşımın iki ayrı unsuru, yani beklenti oluşturma biçimi hakkındaki varsayım ile temel makroekonomik model, birbirinden ayrı tutularak incelen mektedir. İlk önce bir beklenti mekanizması olarak Ras yonel Beklentiler Hipotezi, daha önceki beklenti formu - lasyonları ve Keynes' ci belirsizlik anlayışıyl? karşılaş tırılarak değerlendirilmektedir. Daha sonra yaklaşımın benimsediği temel makroekono mik model ele alınmakta, bu çerçevede“Doğal İşsizlik Ora nı hipotezi ve bu hipotezin ardındaki ”mikro temeller“ incelenmektedir. Bunun yanında Rasyonel Beklentilerin ortaya koyduğu önermelerden birisi olan ”politika nötrlü ğü" hipotezi ele alınmakta, bu hipotezin hangi koşullarda geçerli olacağı irdelenmektedir. Bu açıdan fiyatların mü kemmel derecede esnek olmasının geçersizliği ve çabuk de ğişmeyen fiyatların varlığının yol açtığı sorunlar üzerin de durulmakta; fiyat değişmezlikleri açık bir gerçek olsa da, bunların teorik olarak da açıklanması gereği vurgu lanmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, beklentilerin rasyonelli ğinin ekonometrik analiz açısından doğurduğu sorunlar ele alınmakta ve Rasyonel Beklentiler-Doğal Oran hipotez lerini birlikte test etmeye çalışan ampirik çalışmalardan Örnekler verilmekte ve nihayet yaklaşım genel olarak de ğeri eııdirilmekt edir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the two aspects of the Rational Expectations, as an expectation mechanism and an uderlying macroeconomic model, separately. In this regard, firstly having reviewed alternative expec- tational hypotheses, including the expectation formation in the face of Keynesian uncertainty, the Rational Expecta tion Hypothesis is formalized and evaluated,» In the second place, the underlying model is con sidered. As is known, the model adopted by the Rational Expectationists is fully a classical one. Therefore“The Natural Rate of Unemployment Hypothesis”, with market clearing assumption, gives rise to the essential proposi tion of“the policy ineffectiveness”. In that chapter, the proposition of policy ineffectiveness and the role of (perfectly) flexible prices with respect to the“micro foundations of macroeconomics”is examined. The novelty here may be the emphasis that nominal price and wage inertia must play a central role in macroecono mic analysis and especially in business cycle theories. Thirdly, econometric formulation of Rational Ex pectations-Natural Rate theories are reviewed by analysing“The Lucas Critique”and“The Observational Bquivalance Theorem”. After this analysis, empirical tests of the Rational Expectations theory are exemplified, and finally, the Rational Expectations approach to macroeconomics is evaluated as a whole.