Türkiye'de para politikası güvenirliğinin rasyonel beklentiler varsayımı altında test edilmesi
Testing the credibility of monetary policy for Turkey under rational expectation assumption
- Tez No: 81857
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Rasyonel Beklentiler yaklaşımı altında ele alınan modeller yoluyla politika güvenirliğinin test edilmesidir. Bu amaç için rasyonel beklenti çerçevesinde oluşturulmuş politika güvenirliği test edebilen modeller ilk iki bölümde verilmekte ve üçüncü bölümde bunun ampirik çalışması yapılmaktadır. İlk önce bir beklenti mekanizması olarak Rasyonel Beklentiler Hipotezi, daha önceki beklenti formülasyonları ve Keynes'ci belirsizlik anlayışları karşılaştırılarak değerlendirilmektedir. Daha sonra politika güvenirliğini test edebilmek için geliştirilecek makroekonomik model ele alınmakta, bu çerçevede“Doğal İşsizlik Oranı Hipotezi”ve bu hipotezin dayanağı mikro temeller irdelenmektedir. Üzerinde durulan ikinci bir model de Phelps'in“ada”modelidir. Bu modelin verilmesindeki esas neden, diğer bir çok modelin bu modeldeki işgücü piyasasına dayanılarak elde edilmesidir. Fakat politika simülasyonları bu tip modellerden elde edilememektedir. Bunun için Sargent- Wallace (1976) modeli kullanılarak politika simülasyonu yapılacak, bu model üzerinden Zaman Tutarsızlığı problemine ve Lucas Kritiğine değinilecektir. Piyasa etkinliği ve fiyat yapışkanlıkları konusuna işgücü piyasasının yardımıyla dolaylı olarak girildiğinden, konunun bütünlüğünü bozmamak bu konular ayrıca için detaylı bir şekilde ele alınmamaktadır. Çalışmanın son bölümünde, politika güvenilirliği ve Lucas Kritiğini test eden ampirik bir çalışma yapılarak, Türkiye'deki yapısal durumun bu tip bir formül yapısına elverişli olup olmadığı araştırılmaktadır. Bundan da önemlisi, Zaman Serisi Analizinin bu tip araştırmaya uygun olup olmadığı sorgulanacak ve bu çerçevede yapılabilecek çalışmanın eksikliklerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to test the credibility of monetary policy in the context of rational expectation models. For this purpose the first and the second part of this thesis construct the models for testing and the third part conducts the empirical analysis. First, the rational expectation hypothesis, the historical background of the expectation approach and the Keynesian uncertainty are given; then they are compared to each other. Following this, the macroeconomic model construction is dealt with in the framework of“Natural Unemployment Rate Hypothesis”and its microeconomic fundamentals are explored. Another model that is studied is Phelp's Island Model which is given because many other models are derived from its labour market. However policy simulations cannot be derived from these kinds of models. In order to achieve this, the Sargent-Wallace (1976) model will be used for policy simulation, and Time Inconsistency Problem and the Lucas critique will also be dealt with. Since“efficient market hypothesis”and“price stickiness”are dealt with through labour market, they will not be studied in detail in order to keep the coherence of the study intact. The last part of the thesis features an empirical study which tests the neutrality! of monetary policy and the Lucas critique in Turkey. This section also addresses the question of whether this kind of a formulation is suitable for the structural situation in Turkey. The last part of this section deals with the questions whether Time Series analysis will be sufficient or not,while studying these kind of problems.