Göz yaşartıcı gazların koah'da primer bronş epitel hücre fonksiyonları, toksisitesi ve inflamatuar parametrelere etkisi
Effects of tear gases on toxicity, inflammatory parameters and functions of bronchial epithelial cell cultures in COPD
- Tez No: 455222
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Chest Diseases, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Solunum Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kitlesel gösterileri kontrol altına almak amacıyla yaygın olarak kullanılan biber gazı ile son yıllarda yapılan sınırlı sayıdaki çalışma, bu gazın solunum sistemi üzerine olan olumsuz etkilerini ortaya koymuşsa da altta yatan mekanizmalar ve bronş epitel hücrelerinin (BEH) rolü yeterince bilinmemektedir. Çalışmamızda kapsaisinin sigara içmeyen (Sigarasız), sigara içen KOAH'sız (Sigaralı) ve sigara içicisi KOAH'lı hastaların bronş eksplantlarından elde edilen BEH kültürleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. BEH kültürleri formoterol (1µM) ve roflumilast (0,1µM) yokluğunda ve varlığında kapsaisinin 0, 50, 125, 250 ve 500 μM konsantrasyonlarına 24 saat maruz bırakıldılar. Kültürlerin trans epitelyal elektriksel direnci (TED) ve silya titreşim frekansını (STF) 15. ve 30. dak., 1., 2., 4., 6., ve 24. saatlerde değerlendirilirken, laktat dehidrogenaz (LDH), interlökin (IL)-8 ve granülosit makrofaj koloni uyarıcı faktör (GM-CSF) düzeyleri 24. saatte ölçüldü. Kapsaisinin yüksek dozları (250-500µM) sigarasız (t2, t6, t24. saat), sigaralı (t24. saat) ve KOAH'lı (t2, t24.
Özet (Çeviri)
Although limited recent studies suggest that capsaicin, which is widely used in to putting mass demonstrations under control, has negative effects on the respiratory system, the underlying mechanisms and role of bronchial epithelial cells (BEC) are not adequately known. We aimed to investigate effects of capsaicin on BEC cultures obtained from non-smokers, smokers and COPD patients. BEC cultures were incubated with 0, 50, 125, 250 ve 500μM capsaicin in the absence and presence of formoterol (1µM) and roflumilast (0.1µM) for 24 hours. Trans-epithelial electrical resistance (TEER) and ciliary beat frequency (CBF) were assessed at ¼, ½, 1, 2, 4, 6, and 24 hours, whereas release of lactate dehydrogenase (LDH), granulocyte macrophage - colony stimulating factor (GM-CSF) and interleukin (IL)-8 levels were measured at t24hrs.