Zeytinbağı (trilye)'ndaki eski sivil mimarlık örneklerinin belgelenmesi
The Documentation of the old civil architectural examples in zeytinbağı (trilye)
- Tez No: 45524
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ZEYTİNBA?I (TRİLYE)'NDAKİ ESKİ SİVİL MİMARLIK ÖRNEKLERİNİN BELGELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Berrin AKGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 1995 OZ Ülkemizde anonim kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan azınlıklara ait geleneksel konutlar hakkında yeterince araştırma yapılmamaktadır. Bu tezin amacı; üzerinde, kasabanın tamamını kapsayacak bilimsel anlamda çalışmaların yeterince yoğunlaştırılmamış olduğu, Zeytinbağı (Trilye) evlerinin mimari özelliklerini incelemektir. Çalışmamızda Zeytinbağı (Trilye'nın topografya, iklim gibi doğal şartları, tarihi geçmişi ve eski kent dokusu hakkında bilgilere yer verilmiştir. Bu doku içinde yer alan evlerin mimari özellikleri incelenmiş ve diğerlerine göre daha özellikli olan onbir ev kataloga alınmıştır. Zeytinbağı (Trilye) evlerinin, cephe düzeni ve plan özellikleri bakımından bir değerlendirmesi yapılarak, bu evlerin Türk evleri ve diğer geleneksel Rum evleri ile olan bağlılaşımları incelenmiş ve bir sonucu varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi 5010102 Trilye Evi, Trilye, Zeytinbağı, Bursa 138 Yrd.Doç.Dr. Nihal ÇETİNTÜRK II
Özet (Çeviri)
THE DOCUMENTATION OF THE OLD CIVIL ARCHITECTURAL EXAMPLES IN ZEYTİNBA?I (TRİLYE) (Mb. Sc. Thesis) Berrin Akgün GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT In our country, the surveys which are not done sufficiently on belonging to minorities traditional houses that are an important part of our anonymous cultural inheritance. The aim of this thesis is examine the architectural characteristic of Zeytinbağı (Trilye) houses on which scientifical meaning study hasn't been done including all town yet. In our study, we give the information, about Zeytinbağı (Trilye) the natural conditions like topography and climate, the historical background and the old town texture are included. The architectural characteristics of these houses which take place in this texture are examined and, eleven houses which are more characteristic are to the others are included the catalogue. By making an evaluation of the facade treatment and the plan characteristics of Zeytinbağı (Trilye) houses, the relations of these houses to Turkish houses and other traditional Rum houses ones have been examined and conclution has been reached. Science code : 5010102 Key words : Trilye Evi, Trilye, Zeytinbağı, Bursa Page number : Page 138 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Nihal Çetintürk m