İdari ve teknik mevzuatın hava aracı kazalarındaki önemi
- Tez No: 45523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. AYDIN BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
II İDARİ VE TEKNİK MEVZUATIN HAVA ARACI KAZALARINDAKİ ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Can USLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZ Hava aracı kazaları Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de etkili çözümler bekleyen bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Hava yolu ile yolcu taşımacılığı, sosyal, konfor, emniyet ve zamandan tasarruf açısından önemli ve vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bu çalışmada, ülkemiz sivil havacılık sahasında gösterilen faaliyetler, Uluslararası havacılık standartları ve ilgili mevzuat çerçevesinde ele alınmış olup, uçuş harekatında, uçuş emniyetinden fedakarlık edilmeden düzen ve etkinlik açısından en mükemmel sonuçların alınması amacıyla, hava aracı kazalarının önlenmesine açıklık getirecek hususlar saptanmaya çalışılmıştır. Dünya'da sivil havacılığın aynı kategoride değerlendirildiği ortaya konularak, ülkemizde de uçuş emniyeti ile ilgili her türlü girişim ve gelişim çabalarının, Uluslararası sivil havacılık sistemine uyumlu olarak sürdürülmesinin gerekliliği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
III THE IMPORTANCE OF ADMINISTRATIVE AND TECHNICAL LAWS ON AIRCRAFT ACCIDENTS (M. Sc. Thesis) Can USLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1995 ABSTRACT Aircraft accidents, as in all over the world, appear as a problem waiting for efficient solutions also in Türkiye. The passenger transportation by airways, socially, comfortable, safety and get more time has an important and vital sole. Subject of this study is the review of activities in the field of civil aviation of our country within the context of international aviation standards and relevant legislation, addressing itself to determining conditions under which prevention of aircraft accidents in flight operations can be best achieved without sparing flight safety and aiming to obtain highest results in system and efficiency. In view of the fact that civil aviation in the world is treated by the same values, the necessity has been pointed out of having all initiatives and improvement efforts concerning flight safety in our country carried on in congruence with the international civil aviation system.