Su alma ağızlarında hava girişli çevrinti
Free vortex at intakes
- Tez No: 45525
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
SU ALMA A?IZLARINDA HAVA GİRİŞLİ ÇEVRINTI (Yüksek Lisans Tezi) Fikret KOCABAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 ÖZ Bu çalışmada uniform kanal akımı içerisinde bulunan bir su alma ağzında hava girişli çevrinti için kritik batıklık miktarı araştırılmıştır. Havalı serbest çevrintinin tam oluşacağı andaki akımın noktasal kuyu (point sink) ve uniform akımın birleşiminden oluştuğu kabul edilmiştir. Deneyler göstermiştirki yüzey ayrılma dalgası ile duraklama noktası kritik batıklık için en önemli göstergelerdir. Bu çalışmadaki deney ve teorik neticeler göstermiştir ki; hızı Un olan uniform yatay kanal akımında bulunan bir su alma ağzına ait kritik batıklık miktarı, merkezi su alma ağzının merkezi ile aynı, radyal hızı uniform kanal akımının hızının yarısı ( Uj2 ), debisi su alma ağzınmkine eşit olan ve akım ortamı içinde kalan hayali küresel kuyu yüzeyi kısmının yarıçapına eşittir. Bulunan kritik batıklık miktarı çok sade olup bilinmeyen terimler içermediğinden uygulama için çok pratiktir. Bulunan teorik kritik batıklık ile deneysel sonuçlar arasındaki uyumun oldukça iyi olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Su alma ağzı, serbest çevrinti, kritik batıklık, noktasal kuyu, uniform akım, duraklama noktası, yüzey ayrılma dalgası Bilim Kodu : 6240201 Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nevzat YILDIRIM II
Özet (Çeviri)
FREE VORTEX AT INTAKES (M.Sc. Thesis) Fikret KOCABAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1995 ABSTRACT In this study critical submergence for an air entraining vortex at intakes in a uniform canal flow was investigated. The potential flow solution related to the free vortex in critical condition was considered to be the combination of a point sink and a uniform canal flow. Experiments have shown that the surface separation wave and its stagnation point are the key indicators for the critical submergence. Experimental and theoretical results have shown that the critical submergence for an intake in a uniform horizontal canal flow is equal to tha radius of an imaginary spherical sink surface (remaining in the flow media having the same center and discharge as that of the intake mouth) through which radial velocity is equal to half of the velocity of the uniform canal flow. The derived critical submergence is simple and practical one which does not involve any unknown term. The agreement between the theoretically derived critical submergence and experimental results is found to be good. Key words : Intake, free vortex, critical submergence, point sink, uniform flow, stagnation point, surface separation wave. Science code : 6240201 Page : 66 Supervisor : Assist. Prof. Dr. Nevzat YILDIRIM III