Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda sosyal uyum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of social adjustment and quality of life in patients with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 455243
  2. Yazar: MEHMET CİHAD AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarında sosyal uyum ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama işlemi Ocak 2015-Ağustos 2015 tarihleri arasında bir hastanenin psikiyatri polikliniklerine başvuran ve OKB tanısı alan 114 hasta ile yapılmıştır. Veriler Yale Brown Obsesyon-Kompulsiyon Değerlendirme Ölçeği (Y-BOKÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Türkçe Formu (WHOQOL-BREF-TR) ve Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılanların %57.9'u bayandır. Hastalarda en fazla kirlilik ve bulaşma obsesyonu (%55.3) ve temizleme kompulsiyonu (%62.3) olduğu saptanmıştır. Hastaların SUKDÖ puan ortalaması 32.48±11.84, Y-BOKÖ toplam puan ortalaması 21.21±10.53, WHOQOL-BREF-TR ölçeğinin alt boyutları puan ortalamaları; bedensel alan 12.00±3.52, ruhsal alan 11.87±3.78, sosyal alan 10.59±4.41, çevre alanı 12.06±2.92 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was carried to evaluate social adjustment and quality of life in patients with Obsessive Compulsive Disorder (OCD). The studys data collection process was carried out on 114 patients with OCD during January 2015-August 2015 which admitted to psychiatric polyclinic of a hospital. Data of patients was collected by using Yale–Brown Obsessive–Compulsive Scale (Y-BOCS), the World Health Organization Quality of Life Measurement Instrument Short Form, Turkish Version (WHOQOL-BREF TR) and Social Adaptation Self-Evaluation Scale (SASS). %57.9 of participants were female. It was found that the most frequent obsession was contamination obsession (%55.3) and cleaning compulsion (%62.3). SASS mean score was 32.48±11.84, Y-BOCS total mean score 21.21±10.53, WHOQOL-BREF-TR scale sub dimensions mean score at physical domain 12.00±3.52, psychological domain 11.87±3.78, social domain 10.59±4.41, environmental domain 12.06±2.92.