Kadın futbolcuların yaş ve oynadıkları mevkilere göre bazı fiziksel uygunluk değerlerinin incelenmesi
Analysing woman footballer's some physical rates according to their playing positions and ages
  1. Tez No: 455246
  2. Yazar: KENAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kadın futbolcuların yaş ve oynadıkları mevkilere göre bazı fiziksel uygunluk değerlerinin incelenmesini araştırmaktır. Çalışmaya Türkiye Kadınlar Birinci Liginde mücadele eden Gazikent spor ve Fıstıkspor'un A ve alt yapı takımlarından 14-30 yaş arasındaki 100 gönüllü futbol oyuncusu katıldı. Futbolcuların yaş ve spor yaşı ortalamaları sırasıyla 18,8 y, 3,89±0,44 sy, olarak bulunmuştur. Futbol oyuncuları kaleci, defans, orta saha ve forvet olarak oynadıkları mevkilere göre gruplandırıldı. Gönüllülere; vücut komposizyonu, esneklik, 10 m, 20 m sürat, 20 m (MAXVO2), dikey sıçrama, çeviklik ölçüm testleri uygulandı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, spor yaşı ve mevkilerin araştırılmasında Faktoriyel düzende Varyans Analizi Tekniğinden yararlanılmıştır. Farklı grupların saptanmasında ise Tukey Çoklu Karşılaştırma Testinden yararlanılmıştır. Söz konusu istatistik analizlerin yapılmasında Minitab for Windows ver. 17.0 ve SPSS for windows ver.20.0 paket programlarindan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this working,it is examined that woman footballers' some physical appropriateness rate according to their playing position and age. A hundred football volunteer -aged between 14-30 from Gazikentsport and Fıstıksports' both A team and infrastructure team ,in Turkey Football Woman First League , joined in this working. It is founded that ages the average of footballers sport age and ages respectively as ages 18,8 and 3,89± 0,44. Footballers were grouped according to playing positions as a goalkeeper ,defence, halfback and forward. Body composition, flexibility, 10 and 20 metres speed, 20 metres shuttle run (VO2max), sargent jump and reach, agility tests were applied. In investigating footballers' sport age and positions, analysis of variance techniques in factorial arrangement was used. Also, in determining different groups, Tukey quantified predicate test was used.