Osteosarkomda HSA-MİR-664A-5P ile lncrna MEP3 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the interaction between HSA-MİR-664A-5P and lncrna MEP3 in osteosarcoma
  1. Tez No: 455247
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA İĞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteosarkom çocuk ve yetişkinlerde en sık görülen birincil kemik tümörüdür. Hastalığın gelişimindeki temel moleküler mekanizmaların anlaşılması alternatif tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Kodlanmayan RNA'ların (ncRNA) ifade seviyelerindeki değişim ile osteosarkom arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ncRNA'lardan MEG3 uzun kodlanmayan RNA'sının ifade seviyesinin osteosarkom doku ve hücre hatlarında düşük olduğu, hsa-miR-664a-5p'nin ifade seviyesinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, osteosarkom kanser hücre hattı (U2-OS) ve insan osteoblast hücre hattına (hFOB 1.19) hsa-miR-664a-5p baskılayıcısı verilerek, hsa-miR-664a-5p ve MEG3 ifade seviyelerindeki değişim araştırılmıştır. Beklenildiği gibi çalışma sonucunda hsa-miR-664a-5p'nin ifade seviyesi düşerken MEG3 geninin ifade seviyesinin ise arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is the most common primary bone tumor in children and adolescents. Understanding the basic molecular mechanisms in developing cancer can be helpful in developing alternative treatment strategies. The relationship between dysregulated non-coding RNAs' (ncRNA) expression level and osteosarcoma was detected. Among those ncRNAs, the expression levels of hsa-miR-664a-5p were detected to be upregulated and MEG3 long non-coding RNA levels were detected to be downregulated in osteosarcoma tissue and cell lines. In this study, hsa-miR-664a-5p inhibitor was used in order to investigate the changes in the levels of MEG3 gene and hsa-miR-664a-5p in osteosarcoma cancer cell line (U2-OS) and human osteoblast cell line (hFOB 1.19). According to our results, the expression level of MEG3 gene was increased while the expression level of hsa-miR-664a-5p was decreased, as expected.