Hemşirelik öğrencilerinin girişimcilik özellikleri ve eğilimleri
Entrepreneurial characteristics and inclinatios of nursing students
- Tez No: 455252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin girişimcilik özelliklerini ve eğilimlerini belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Evreni; 2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminde Gaziantep Üniversitesi, Sağlık Bilimler Fakültesi, hemşirelik bölümünde eğitim gören 862 öğrenci oluşturmuştur. Evrenin tamamının alınması planlanmış, örneklem seçimine gidilmemiştir. Çalışmayı katılmayı kabul eden ve anketleri sorunsuz şekilde dolduran 591 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler; tanımlayıcı ve girişimcilik özelliklerini içeren anket formu, Girişimcilikle İlgili Eğilimler Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 18 programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı Özellikler ile Girişimcilikle İlgili Eğilimler Ölçeğinin alt boyutları karşılaştırıldığında; Risk Alma Eğilimi; erkek, devlet yurdu ile özel-arkadaş evinde kalan, çalışan, süper lise mezunu, Yeniliklere Açık Olma; babası lise ve üstünde bir okuldan mezun ve çalışan, yaşamının çoğunu şehirde geçiren, Algılanan Eğitim Desteği; 20 yaş ve altı, 2.sınıf, çalışan ve hemşireliği isteyerek seçen öğrencilerin puan ortalamaları istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Girişimcilikle İlgili Özellikler ile Girişimcilikle İlgili Eğilimler Ölçeğinin alt boyutları karşılaştırıldığında; Risk Alma Eğilimi; projeleri tamamlamak için son anı bekleyenlerde, dikkati kolay dağılmayanlarda, işler istediği gibi gitmezse kolaylıkla hayal kırıklığına uğramayanlarda, Yeniliklere Açık Olma; ısrarcı olanlarda, Yeniliklere Açık Olma ve Algılanan Eğitim Desteği; odaklanmak için başkasına ihtiyacı olmayanlarda, Risk Alma Eğilimi ve Algılanan Eğitim Desteği; baskı dolu ortamları arayanlarda, kendisi bir iş kuranlarda, yeni kurulmuş bir işte çalışanlarda ve girişimcilik konusunda eğitim alanlarda, Risk Alma Eğilimi, Yeniliklere Açık Olma ve Algılanan Eğitim Desteği; sınırlı kaynaklarla çalışmak gerektiğinde yaratıcı olanlarda, iyimserlerde, hiçbir şey amaçlarını başarmada daha önemli olmayanlarda istatistiksel yönden anlamlı şekilde daha yüksektir
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-sectional research in order to determine entrepreneurial characteristics and entrepreneurial inclination of nursing students'. The population of the study includes 862 students having education in Gaziantep University Faculty of Health Sciences Nursing Department in 2015-2016 Education period. It was planned to reach all the universe so sampling was not taken. 591 students who agreed to participate in the study and conducted the surveys seamlessly were included in the survey. Data were collected with the questionnaire including the descriptive characteristics and entrepreneurial characteristics; and with the scale of entrepreneurial inclination. Data were analyzed by using SPSS 18 software. As the descriptive characteristics are compared with the subscales of entrepreneurial inclination scale; students who are male, super high school graduates, living at state dormitories, living at home with their friends, and working have statistically higher mean scores of Risk-Taking Propensity. Students, whose fathers have jobs, and are high school graduates or higher level graduates than high school, who spend most of their lives in the city have statistically higher mean scores of Being Open To Innovation. Students who are 20 years old or younger, second graders, working, and choosing nursing department willingly have statistically higher mean scores of Perceived Educational Support. As the entrepreneurial characteristics are compared with the subscales of entrepreneurial inclination scale; students, who aren't easily distracted, who wait for the last moment to complete projects, and who cannot be easily disappointed if things don't go well as they wish, have statistically, significantly higher mean scores of Risk-Taking Propensity; and those who are persistent have statistically, significantly higher mean scores of Being Open To Innovation. Students who don't need someone else to focus on have statistically, significantly higher mean scores of Being Open To Innovation and Perceived Educational Support. Those looking for stressfull environments, setting a business on their own, working in a newly newly established business, and having education about entrepreneurship have statistically, significantly higher mean scores of Risk-Taking Propensity and Perceived Educational Support. Those who are being creative while working with limited resources is needed, optimistic, for whom nothing is more important than achieving their goals have statistically, significantly higher mean scores of Risk-Taking Propensity, Being Open To Innovation and Perceived Educational Support.