Yoğun bakım hemşirelerinde göğüs fizyoterapisi uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of chest physiotherapy applications in intensive care nurses
- Tez No: 455253
- Danışmanlar: PROF. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma yoğun bakımda çalışan hemşirelerin göğüs fizyoterapisi (GFT) hakkındaki bilgi durumlarını ve uygulamalarını belirlemek, GFT'ye yönelik verilecek bir eğitimle mevcut bilgilerine katkı sağlamak ve farkındalıklarını arttırmak amacıyla, kendisi kontrollü çalışma niteliğinde yapıldı. Etik kurul onayı ve başhekimlikten yazılı izin alındıktan sonra Mart-Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin tümü, örneklemini ise 62 hemşire oluşturdu. Eğitimden önce hemşirelere, tanıtıcı özelliklerini ve GFT ile ilgili parametreleri içeren bir anket uygulandı. Daha sonra hemşirelere birebir ve uygun bir ortamda, literatür taranarak ve uzman görüşü ile oluşturulmuş, 15 dakika kadar süren GFT yöntemlerinin gösterildiği bir video sunumu ile görsel eğitim ve GFT'nin tanımı, amaçları, değerlendirme parametreleri ve yöntemlerini içeren bir eğitim rehberi ile eğitim verildi. Eğitimden üç ay sonra anketin GFT ile ilgili kısmı tekrar uygulandı. Veriler Shaphiro wilk, eşleştirilmiş t ve Mc Nemar testi ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan hemşirelerin %30,6'sı hemşirelik eğitiminde, %6,5'i hizmet içi eğitimde GFT ile ilgili eğitim aldığını, %59,7'si hastaya GFT'ye yönelik eğitim verdiğini, %95,2'si ünitelerinde kullandıkları GFT ile ilgili rehber bulunmadığını, %80,6'sı çalıştıkları yoğun bakımda GFT uyguladığını, %83.9'u GFT'nin etkinliğini değerlendirdiğini ifade etti.
Özet (Çeviri)
This study was done in order to determine the states of knowledge and applications of nurses working in intensive care units about chest physiotherapy (CPT), to contribute to their current knowledge and raise awareness through a training provided related to CPT. The study has the characteristics of experimental design. It was done in March-May, 2016 after ethics committee approval and written permit of head physician were received. All of the nurses working in Intensive Care Unit at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital comprised population of the study, and 62 nurses comprised the study sample. Before the training, a questionnaire which contained their introductory features and the parameters related to CPT was applied to the nurses. Later, training was provided to nurses one-to-one and in suitable environment through a video presentation, which was prepared by making a literature review and receiving expert opinion, lasted up to 15 minutes and in which methods of CPT were shown, and through a training guide, which included CPT's definition, objectives, evaluation parameters and CPT's methods. Three months after the training, CPT-related part of the questionnaire was applied again. The data were evaluated with Shapiro-Wilk test, Matched-pairs t-test and Mc Nemar test. 30,6% of nurses taking part in the study expressed that they received CPT-related training during nursing education; 6,5% of them expressed that they received it during in-service training; 59,7% of them expressed that they provided training about CPT to patients; 95,2% of them expressed that there were not any guides about CPT, which they used in their units; 80,6% of them expressed that they applied CPT in their intensive care units where they worked; 83,9% of them expressed that they evaluated efficiency of CPT.