Hemşirelik öğrencilerinin bireysel girişimcilik algıları ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of correlation between nursing students' individual entrepreneurship perceptions and lifelong learning trends
- Tez No: 622248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışma hemşirelik öğrencilerinin bireysel girişimcilik algıları ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılan çalışmanın uygulaması 1-7 Mart 2018 tarihinde Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 523 (%71.2) gönüllü öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Tanıtıcı Bilgiler Formu, Bireysel Girişimcilik Algı Ölçeği (BGAÖ) ve Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği (YBÖEÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ölçek toplam puan ortalamaları ve ölçek alt boyut puan ortalamaları hesaplanmış, tanımlayıcı özelliklerin sayı ve yüzdelikleri alınmıştır. Verilerin analizinde ise Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H ve Spearman Korelasyon Testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin % 57.7'sinin kadın olduğu saptanmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin BGAÖ toplam puan ortalaması 119.98±15.30 olarak, YBÖEÖ toplam puan ortalaması ise 80.80±20.62 olarak bulunmuştur. Araştırmada ele alınan bazı değişkenlerden beş tanesinin YBÖE'lerini, dokuz tanesinin ise BGA'larını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the correlation between nursing students' individual entrepreneurship perceptions and lifelong learning trends. Material and Method: This was a descriptive and comparative study conducted between 1 and 7 March 2018. The study sample consisted of 523 (71.2%) volunteer students of the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Kafkas University. Data were collected using a Descriptive Characteristics Form, the Individual Entrepreneurship Perception Scale (IEPS) and Lifelong Learning Trends Scale (LLTS). Mean scale and subscale scores were calculated. Numbers and percentages were calculated for descriptive characteristics. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H, and Spearman's rank correlation tests were used. The bivariate Spearman correlation was used to assess the correlation between scale scores. Results: Of participants, 57.7 were women. Participants had a mean IEPS and LLTS score of 119.98±15.30 and 80.80±20.62, respectively. Five of the variables addressed in this study affected participants' lifelong learning trends while nine affected their individual entrepreneurship perceptions.