Radyasyona maruz bırakılan ratlarda meydana getirilen doku hasarına karşı ısırgan otu tohumu ekstraktının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effects of stinging nettle seed extract against tissue damage in radiation exposed rats
- Tez No: 455254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER CAN DEMİRTAŞ, PROF. DR. ZABİT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser tanısı alan hastaların yaklaşık %50-60'ına radyoterapi tedavisi uygulandığından, radyoterapi alan hastalarda radyasyona bağlı istenmeyen yan etkilerin meydana geldiği bilinmektedir. Çalışmamızda, radyasyona bağlı doku hasarı ve oksidatif strese karşı ısırgan otu tohumu ekstraktı (IOTE)'nın koruyucu etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda, 8 haftalık 32 adet Wistar albino türü erkek rat kullanıldı ve 4 gruba ayrıldı (n=8). Birinci grup, kontrol grubu (K) olarak seçildi ve 10 gün süreyle pelet yem ile beslendi. İkinci gruba (R), tek doz 5 Gy radyasyon verildikten sonra 10 gün süreyle pelet yem ile beslendi. Üçüncü gruba (R+IOTE) tek doz 5 Gy radyasyon verildi ve 10 gün süreyle IOTE + pelet yem ile beslendi. Dördüncü grup (IOTE) ise 10 gün süreyle IOTE + pelet yem ile beslendi. Ketamin (50 mg/kg IP) anestezisi altında sakrifiye edilen ratların; serum, karaciğer ve beyin dokularında MDA, SOD, CAT, GSH ve GSH-Px değerleri ile birlikte serumdaki AST ve ALT değerleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer ve beyin dokularında histopatolojik bulgular incelendi.
Özet (Çeviri)
It is known that 50-60 % of cancer patients are treated with radiation therapy, therefore some side effects related with radiation emerge in these patients. In this study, we aimed to determine the protective effects of stinging nettle seed extract (UDS) in radiation exposed tissue damage and oxidative stress. In this research, 32 Wistar albino race male rats, ages 8-weeks, were used and divided into 4 group (n: 8). First group was determined as control group (K). This group was feeding with pellet during 10 days. After exposing 5 Gy radiation as a single dose, second group (R) was feeding with pellets during 10 days. Third group (R+IOTE) was exposed 5 Gy radiation as a single dose as well as this group was feeding with UDS and pellets during 10 days. Last group (IOTE) was only feeding with UDS and pellets during 10 days. We determined the levels of MDA, SOD, CAT, GSH and GSH-Px enzymes in serum, liver and brain tissues of rats that were sacrificed under (50 mg/kg IP) ketamine anesthesia. AST and ALT values in serum were also determined. We also examined the histopathological findings in liver and brain tissues caused by radiation.