Ak-tek sağlıkta sosyal medya kullanımı ölçeğinin geliştirilmesi ve aile hekimlerinin sosyal medya kullanımlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine etkilerinin değerlendirilmesi
Developing 'ak-tek social media usage scale in health care and evaluation the effect of family physicians on personal and professional development of social media using
- Tez No: 455259
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ülkemizde çalışan aile hekimlerinin sosyal medya kullanım durumlarını, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkısını ve tıpta sosyal medya kullanımına yönelik tutumlarını değerlendirmek ve“AK-TEK Sağlıkta Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği”geliştirmektir. Yöntem: Ölçek hazırlanırken öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılarak bu alanda ülkemizde daha önceden geliştirilen bir ölçek olmadığı belirlenmiştir. Araştırmacılarca hazırlanan anket soruları geçerlik ve güvenirlik çalışması yapmak ve ölçeğe son halini vermek amacıyla online anket veri tabanına yüklenerek belirlenen kongrelerde açılan stantlarda ve illerdeki aile hekimleri dernekleri ile anabilim dallarına eposta veya sosyal medya platformları ile ulaşılıp linkin paylaşılması ile aile hekimleri, aile hekimliği uzmanları, aile hekimliği asistanları ve uygulanmıştır. Bulgular: Ölçeğin geliştirilmesi sürecinde elde edilen bulgulara göre ölçek geliştirilirken temel alınan kuramsal yapıyla tutarlı olarak beş faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Bu faktörlerin açıkladığı temel varyans % 60,38'dir. Ölçeğin Cronbach's Alfa iç tutarlılık katsayısı .78 olarak bulunmuştur. Yapılan test tekrar test analizleri sonucunda kararlılık katsayısı her bir alt faktör için p < 0,01 olarak bulunmuştur. Tüm ölçek değerlendirildiğinde test tekrar test değeri 0,74 olarak bulunmuştur. Bu değer ölçeğin belli zaman aralıkları içerisinde uygulanması durumunda kararlılık göstereceği anlamına gelmektedir. Tartışma ve Sonuç: Ölçeği oluşturan birinci faktörden oluşan gruba“mesleki kullanım”, ikinci faktörden oluşan gruba“sosyal medya bağımlılığı”, üçüncü faktörden oluşan gruba“bireysel kullanım”, dördüncü faktörden oluşan gruba“sosyal medya mitleri”ve beşinci faktörden oluşan gruba“teletıp”ismi verilmiştir. AK-TEK için madde toplam korelasyonları, iç tutarlılık katsayılarının yeterli düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the attitudes of family physicians working in our country towards social media use, personal and professional development and social media usage and develop“AK-TEK Social Media Usage Scale in Health.”Methods: When the scale is prepared, it has been determined that there is not a previously developed scale in this field country by searching the related literature firstly. The questionnaires prepared by the researchers are loaded on the online questionnaire database in order to make the validity and reliability studies and to finalize the scale. The researchers were attended by family physicians, family medicine specialists, family medicine assistants and family medicine specialists, who were contacted by the e-mails or social media platforms that were opened in the selected congresses and at the stands. Results: According to the findings obtained during the development of the scale, a five factor structure was obtained consistent with the underlying theoretical structure when the scale was developed. The basic variance explained by these factors is 60.38 %. Cronbach's Alpha internal consistency coefficient of our scale was .78.