Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin elekromanyetik alan haritasının çıkarılması ve sağlık çalışanlarında olası sağlık etkilerinin değerlendirilmesi
Forming the electromagnetic fields map of Cukurova University Balcali Hospital and evaluation of possible health effects in health care workers
  1. Tez No: 455264
  2. Yazar: MEHMET GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN AKBABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyamızda giderek artan teknoloji kullanımı gündelik yaşamı ve çalışma yaşamını kolaylaştırmakla birlikte, teknolojinin ortaya çıkarabileceği sağlık sorunları çok açık değildir. Bilimsel ve teknolojik devrimin bir sonucu olarak ve sağladıkları yaşam kolaylıkları nedeniyle yaşantımızda kalıcı yer edinen elektrikli cihazlar ve haberleşme araçları faydaları yanında zararlı etkilere de sahiptir. Bu araştırma ile Balcalı Hastanesinin elektromanyetik alan yükünün ölçülmesi ve sağlık çalışanlarının elektronik tıbbi cihaz kullanımı nedenli hastalık ve yakınma durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Balcalı Hastanesi çalışanlarının elektromanyetik alanlara maruziyet sonucunda sağlık durumlarını belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmaya 259 çalışan katıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışanların sosyodemografik özellikleri, tanısı konmuş hastalıkları ve yakınmaları sorgulandı. Hastanenin elektromanyetik alan değerleri F.W. Bell 5080 Gauss/Tesla metre kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 20 for Windows paket programı, istatistiksel analiz olarak ki-kare testi, t testi, ANOVA testi, Mann-Whitney U test kullanıldı ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Purpose: Although the facilitating effect of increasing use of technology in our daily life and occupational life, health problems related to technology is not very clear. As a result of the scientific and technological revolution and providing easiness to us, electrical equipments have a permanent place in our lives and they have harmful effects additional to the benefits. This research aims to to measure the electromagnetic fields load of Balcalı Hospital and determine the situation of the diseases and symptoms of hospital employees because of electronic medical device usage. Materials and Method: It is a descriptive study aims to determine the health status of Balcalı Hospital employees due to electromagnetic fields exposure. The number of employees participated in the research is 259. Socio-demographic features, diagnosed diseases and present symptoms of health workers' are interrogated and collected as data. SPSS 20 for Windows is used for statistical analyses and Chi-Square test, t-test, ANOVA and Mann-Whitney U test are used to analyze data. p value