Enflasyonun finansal tablolara etkisi ve banka finansal tabloları üzerinde bir uygulama
- Tez No: 45527
 - Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN SEVİLENGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
ENFLASYONUN FINANSAL TABLOLARA ETKİSİ VE BANKA FİNANSAL TABLOLARI ÜZERİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Tufan Sami GÜLMEZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1995-Ankara OZ Bu çalışma, enflasyonun finansal tablolar üzerine etkileri ve bu etkilerin karşılaştırmalı finansal tablo analizinin incelenmesini esas alarak yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma konusunun temelini, finansal tabloların karşılaştırılabilir olma özelliğine enflasyonun etkisi ve bu etkinin giderilmesi oluşturmuştur. Finansal tabloların, enflasyonun etkilerinden arındırılmadığı taktirde karşılaştırılabilir olma özelliklerini kaybettikleri ve gerçeği yansıtmadıkları bir banka finansal tabloları üzerinde yapılan uygulamada görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The EFFECTS of INFLATION to FINANCIAL TABLES and an APPLICATION on the FINANCIAL TABLES of A BANK (Master Thesis) Tufan Sami GÜLMEZ GAZI UNIVERCITY SCIENCE INSTITUTE March 1995-Ankara ABSTRACT The purpose of this study is to examine the effects of inflation on financial tables and to show this with comparative financial table analyses. That is why, this study is based on the effect of inflation to the comparability characteristics of financial tables and reducing of this effect. Unless financial tables are inflation effect free, they lose their comparability characteristics and they do not reflect the realitiy. This has been shown in an application carried out on financial tables of a bank. n