Fe (1-x)-AL (x) sisteminin mekaniksel kararlılığı (x-0.0, 0.25, 0.30)
Mechanical stability of Fe (1-x)-AL (x) (x-0.0, 0.25, 0.30)
- Tez No: 45528
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN AKGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fe (i-X)-AI(x) (x = 0.0, 0.25, 0.30) SİSTEMLERİNİN MEKANİKSEL KARARLILI?I YÜKSEK LİSANS TEZİ Hamza Yaşar OCAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1995 OZ Max BORN tarafından geliştirilen kararlılık kriterleri sırasıyla bcc, disorder ve D03 fazlardaki Fe (i_X)-Al(X) (x = 0.0, 0.25, 0.30) sistemlerinin mekaniksel kararlılığını incelemek için uygulandı. Atomlar arasındaki etkileşmeler için genelleştirilmiş Morse ve modifiye Morse potansiyel enerji fonksiyonları ayrı ayrı kullanıldı. Bu fonksiyonların ifadeleri, D ( -ma(rrr0) ^-a^j-ib) %r(^T)"> -ma(rrr0) -ra(r,-r0) e - me J şeklinde verilmiştir. Böylece bu merkezi atomik potansiyeller Fe (1.X)-Al(x;) sistemlerinin mekaniksel kararlılığı için test edildi. Bu kristal örgüler için potansiyel parametreleri Akgün modeli ve Girifalco-Weizer metodu kullanılarak hesaplandı. Bir eksen doğrultusunda uygulanan kuvvet nedeni ile homojen olarak deforme edilen bu sistemlerin enerjileri, enerji yoğunlukları, elastik sabitleri ve zorlar hesaplandı. Son olarak sistemlerin kararlılık şartları hesaplanan nümerik değerlerden belirlendi. Modifiye Morse potansiyeli kararlılık kriterlerini sağlamaz iken m=2 için tanımlanan Genelleştirilmiş Morse potansiyelinin BORN kriterlerini sağladığı görüldü. Bilim Kodu : 404.051 Anahtar Kelimeler : İki cisim etkileşmesi, enerji, zorlar, enerji yoğunluğu, elastik sabitler ve mekaniksel kararlılık. Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.İrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
MECANİCAL STABILITY OF Fe (i.x)-AI(x) (x = 0.0, 0.25, 0.30) SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Hamza Yaşar OCAK GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHANOLOGY FEBRUARY 1995 ABSTRACT The stability criteria developed by Max BORN have been applied to the study of the mechanical stability forFe (]_xy-Al(x) systems (x = 0.0, 0.25, 0.30) in bcc, disorder and D03 phases, respectively. For the interactions between the atoms, the generalised Morse and Modified Morse potential energy functions given below have been used separately. D *M = (^i) -ma(rrr0) _ -a(rj-r0) *W D (m-1) -ma(rj-r0) -a(rrr0) e - me Therefore, these pair interatomic potentials have been tested for the mechanical stability for Fe (i_xy-Al(x) systems. For the cristal lattices the potential parameters have been computed using Akgiin model and Girifalco-Weizer method. Energies, energy densities, elastic constants and stresses of these systems which deformed homogeneously by a force acting in the direction of one axis, have been also calculated. Finally, the equilibrium conditions have been determined from the computed numerical values. While the modified Morse potential don't satisfy the stability criteria, it is seen that the Morse potential defined for m=2 satisfies the BORN criteria. Science Code Key Words Page number Adviser :4040501 :Two-body inleractions,energy, stress, densty of energy, elastic constants and mechanical stability :86 : Doç. Dr. İrfan AKGÜN rr