Sternum, sternoklavikuler ve sternokostal eklemlerin anatomisi, varyasyonu ve patolojilerinin manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Magnetic resonance imaging findings of anatomy, variation and pathologies of sternum, sternoclaviculer and sternocostal joints
  1. Tez No: 455301
  2. Yazar: IRMAK DURUR SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH DİYARBAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri retrospektif olarak değerlendirilerek sternum, sternoklavikuler ve sternokostal eklemlerin anomali ve patolojilerini belirlemek; morfolojik ve morfometrik analizini yapmak amaçlandı. Materyal ve Metot: 3 Tesla manyetik rezonans görüntüleri değerlendirilerek, konjenital anomaliler (pectus excavatum, pectus carinatum, açılı sternum, sternal yarık, sternal foramen, episternal ossikül), dejeneratif ve inflamatuar patolojiler, enfeksiyonlar, fraktür, sternoklavikuler dislokasyon, manibriosternal dislokasyon, cerrahiye bağlı komplikasyonlar ve neoplazmlar değerlendirildi. Araştırmada toplam sternum uzunluğu, manubrium uzunluk ve genişliği, manubrium'un şekli, korpus'un uzunluğu ve genişliği, korpus'un ve ksifoid'in şekli değerlendirildi. Manubriosternal füzyon'un yaş ile ilişkisi istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Bu çalışmada 320 kadın olgunun değerlendirilmesinde; pectus excavatum, sternal yarık, sternal foramen, Poland sendromu, riketse bağlı raşitik rozari, intraosseoz ganglion, sternoklavikuler eklem dejenerasyonu, sternoklavikuler eklem ganglion kisti ve kostal kıkırdak kalsifikasyonları, meme karsinomu metastazı, enkondrom ve kıkırdak kostaların malign mezenkimal tümör tarafından invazyonu saptandı. Morfometrik analiz yapılan erişkin kadın olgularda sternum uzunluğu ortalama 144±14 mm, manubrium uzunluğu ortalama 46±6 mm, korpus uzunluğu ortalama 89±10 mm olarak bulundu. En sık rastlanan manubrium şekli trapezoid, korpus şekli longitudinal oval ve ksifoid şekli ise düz olarak görüldü. Olguların %67'sinde manubiosternal füzyon bulunmadı. Hastalar yaş gruplarına ayrıldıklarında, manubriosternal füzyonun derecesi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Artan yaş ile manubriostenal füzyonun derecesi istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon göstermiyordu. Sonuç: Çeşitli konjenital anomali ve patolojik süreç; sternum, sternoklavikuler ve sternokostal eklemleri etkilemektedir. Manyetik rezonans görüntüleme oldukça fazla çeşitlilik gösteren morfoloji ve patolojik süreçlerin değerlendirilmesinde ideal bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyse the sternum, sternoclavicular and sternocostal joints morphologically and morphometrically and detect anomaly and pathologies by evaluating the breast magnetic resonance imaging findings retrospectively. Material and Method: Images obtained by a 3 Tesla system were evaluated and congenital abnormalities, degenerative and inflammatory diseases, infections, fractures, dislocations and neoplasms were searched. The total length of the sternum, the length and width of the manubrium and corpus, the shape of the manubrium and corpus and xiphoid were evaluated. The relationship between the manubriosternal fusion and the age were analysed statistically. Results: In total 320 women were evaluated. Pectus excavatum, sternal cleft, sternal foramen, Poland syndrome, rachitic rosary, intraosseous ganglion, sternoclavicular joint degeneration, sternoclavicular joint ganglion cyst and costal cartilage calcifications, breast carcinoma metastasis, enchondroma and invasion of costal cartilages by malignant mesenchymal tumour were determined. Morphometric analysis showed that the average length of the sternum is 144±14 mm, the manubrium length is 46±6 mm and the corpus length is 89±10 mm. Manubrium was most commonly trapezoid in shape, corpus was longitudinal oval and xiphoid was flat. Most of the cases (67%) had no manubriosternal fusion. Patients were divided into age groups and no statistical significant difference was found between age groups. The degree of manubriosternal fusion did not show statistically significant correlation with increasing age. Conclusion: Many congenital abnormalities and pathological processes can affect the sternum, sternoclavicular and sternocostal joints. Magnetic resonance imaging is an ideal imaging modality for the assessment of morphology and various pathological processes.