Sternum ve kostaların gelişimsel radyolojik anatomisi ve kostokondral bileşkede, sternum ile klavikula medial epifizinde yaşla birlikte görülen değişikliklerin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Developmental and radiological anatomy of sternum and ribs, evaluation of the changes of the costochondral junction, sternum and medial clavicular epiphysis with aging by multislice computed tomography
  1. Tez No: 308273
  2. Yazar: CAHİDE KÜÇÜKTÜFEKÇİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOYUNAĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada klavikula medial epifizi gelişiminin yaşla olan ilişkisi, sternum, kostalar ve göğüs ön duvarı varyasyon ve anomalilerinin toplumdaki sıklığının, kostokondral bileşkelerde gelişen kalsifikasyonların yaşla olan ilişkisinin ve sternumun gelişimiyle sternumda görülen kemikleşme merkezlerinin kendi aralarındaki birleşmelerin yaşla olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi ile Toraks BT incelemeleri yapılan 0-30 yaş arası 658 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların 340'ı 0-18 yaş, 318'i ise 18-30 yaş arasındaydı.Klavikula medial epifizinin gelişimi, Schmelling'in evreleme sistemine göre değerlendirildi. Klavikula medial epifizinin metafiz ile tam birleştiği dönem olan 4. evre en erken 19,2 yaşında görülmekte olup literatürle uyumlu bulundu.Çalışmamızda 248 olguda %37,7 oranında sternal anomali saptandı. Bunların 48'i çocuk, 200'ü ise erişkin idi. Manubriosternal birleşme %14,7, sternoksifoidal birleşme % 22,6 oranlarında izlendi. Bu durumların, ileri yaşlarda görülme sıklıkları artan varyasyonel durumlar olduğu düşünüldü.Kosta anomalileri 92 olguda (%14) izlendi.Çalışmamızda 27 olguda (%4,1) göğüs ön duvarı anomalisi saptandı.Kostokondral kalsifikasyonlar, kızlarda daha erken olmak üzere en erken 10,9 yaşında izlendi. Kostokondral kalsifikasyonların hiç görülmediği en geç yaş 24 yaş civarıydı. İlk iki dekatta kadınlarda kostokondral kalsifikasyon görülme oranları, erkeklerden yüksek bulundu.Manubrium ve sternum gövde kesimini oluşturan kemikleşme merkezi sayılarında, olgular arasında belirgin farklılıklar mevcuttu. Bu farklılıklar nedeniyle olguların genelinde gövde kesimi kemikleşme merkezlerinde, sternebralar arası birleşme zamanlarını yaş ile ilişkilendirmek mümkün olmadı.Manubrium ve sternum gövde kesimini oluşturan kemikleşme merkezleri yaş ilerledikçe birbirleriyle birleşmekte ve sonuçta sayıca azalmaktaydı. Olguların %89'unda gövde kesiminde sternebralar arası birleşme aşağıdan başlayarak yukarı doğru gitmekteydi. Ksifoid parçada kemikleşme merkezleri hem fetal, hem doğum sonrası dönemde oluşmakta olup kemikleşmenin gerçekleştiği olguların oranı yaş ilerledikçe artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the correlation of the development of the medial clavicular epiphysis with aging, the frequency of the sternum, ribs and anterior chest wall variations and anomalies in population, the relationship between age and developing costochondral junction calcifications, the development of the sternum and the relationship between age and fusion of the sternal ossification centers among themselves.658 patients between the ages of 0-30 who underwent Thorax CT examinations by Multislice Computed Tomography were included the study. 340 patients were 0-18 years of age and 318 were 18-30 years of age.Medial clavicle epiphyses developments were evaluated according to the Schmelling's staging system. The earliest occurrence of stage 4 cases that epiphyses and metaphys of the medial clavicle were completely fused, were observed at age 19.2 and it was consistent with the literature.In our study, in 249 cases the rate of sternal anomalies were found 37.8% . 48 cases were children, 200 were adults.Manubriosternal fusion rate was 14.7% and sternoxiphoidal fusion rate was 22,6%. These cases were thought as variational conditions that the incidence rate increases by aging.92 cases had costae anomalies, its rate was found as 14%.In 27 cases the rate of anterior chest wall anomalies were found 4.1%.Costocondral calcifications detected in younger ages in female than males. Youngest case with costocondral calcification was 10.9 years old. The oldest age that costocondral calcification not detected was around 24. İn the first two decades, the incidence of costochondral calcification was higher in women than men.A lot of variabilities in ossification center numbers those forming manubrium and sternum corpus was found in study group. Because of this diversity of cases of ossification centers in corpus, correlation with age and time to fusion between sternebreas could not be detected. Ossification centers those forming manubrium and corpus were having fusion by aging and number of ossification centers were found as decreasing. In 89% of cases in corpus fusion between sternebreas were following caudocranial direction. Ossification centers in xiphoid process were found as forming in both fetal and postnatal period. Forming of ossification of cases were found as increasing by aging.