Sternum gelişiminin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of sternal development with multi-detector CT
  1. Tez No: 383143
  2. Yazar: EKİM GÜMELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MACİT ARIYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sternumun altı osifikasyon merkezinden oluştuğu bilinmektedir. Bu merkezler yukarıdan aşağıya doğru oluşurken birleşmesi ise aşağıdan yukarıya doğru olmaktadır. Çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile sternumun daha ayrıntılı incelemesi yapılabilmektedir. Bizim amacımız da normal bireylerde sternal osifikasyon merkezlerinin varlığını, gelişmesini ve birbirleriyle birleşmelerini değerlendirmek ve yaş ile ilişkisini ortaya koymaktır. Retrospektif olarak ÇKBT yapılan hastalar taranmış, yaşı 0-30 arası 561 hastaya ulaşılmış ve 269 birey normal gruba dahil edilmiştir. Kronik hastaların bulguları normal grup ile karşılaştırıldı. İlk üç osifikasyon merkezi tüm normal bireylerde mevcuttur. 1. osifikasyon merkezi 9, 2-4. osifikasyon merkezleri ise 13 yaşından sonra her zaman tek parça olarak görülmüştür. 5. osifikasyon merkezi 0-15 yaş grubunda %39 sıklıkla görülmemektedir. 6. osifikasyon merkezinin (ksifoid) görülme sıklığı yaş grupları içerisinde heterojen olup yaşla artmaktadır. 1-2. osifikasyon merkezinin birleşmesi yaş grupları içerisinde heterojen olup küçük yaşlarda nadir görülmektedir, en erken 3 yaşında görülmüştür. 2-3. osifikasyon merkezlerinin birleşmesi 23 yaş üstünde her zaman vardır, eşik değer 11 yaş olarak alındığında duyarlılık %76.8, özgüllük %94.9 ve doğruluk %84.7 olarak hesaplanmıştır. 3-4. osifikasyon merkezinin birleşmesi ise 17 yaşın üzerinde her zaman izlenmekte olup eşik değer 9 yaş olarak alındığında duyarlılık %75.3, özgüllük %93.1 ve doğruluk %80.6 olarak hesaplanmıştır. 5. osifikasyon merkezi her zaman gelişmemekle birlikte mevcut ise, 12 yaşın üzerinde her zaman 4-5. osifikasyon merkezi düzeyinde birleşme olmaktadır. Sonuç olarak yaşın değerlendirilmesinde sternal segmentlerin çok parçalı ya da tek parçalı olmaları ve birbiri ile birleşmeleri kullanılabilir. Sternum gelişiminin bilinmesi özellikle adli tıp alanında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Sternum is known to develop from six seperate ossification centers. Ossification starts in the cranial parts and continues caudally, whereas union between each center begins caudally and progresses cranially. With the development of MDCT, sternum can be studied extensively. In this study we aim to evaluate the presence and development of each ossification center, the union between them and to describe the relation with age. Patients who underwent an MDCT study were retrospectiely searched and 561 patients aged 0-30 years, were reached. 269 of them were classified as normal, patients with chronic and syndromic diseases are compared with the normal group. First three ossification centers are present in all of the individuals in the normal group. First ossification center is always seen as a single center in people older than 9 years old, while second-fourth ossification centers are always seen as single centers after the age of 13. Fifth ossification center isn't seen in 39% of people aged 0-15 years. Sixth ossification center (xiphoid process) is present more frequently in older age groups. The union of first and second ossification centers shows heterogenity among different age groups though it is seen rarely in younger individiuals. The youngest individiul with union in this level is 3 years old. The union of second and third ossification centers is always present after the age of 23. If the cut-off age is chosen as 11 year-old, the sensitivitiy is 76.8%, specificity is 94.9% and accuracy is 84.7%. Similarly, the union of third and fourth ossification centers is always present after the age of 17. If the cutt-off age is chosen as 9 year-old, the sensitivitiy is 75.3%, specificity is 93.1% and accuracy is 80.6%. fifth ossification is not always present in every normal individual, though if it is present, union with the fourth ossification center is always seen if the individual is older than 12 years old. In conclusion, we can use whether sternal ossification centers are single or multipartiated or the union between them during age estimation.